Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

           Merhabalar ;)

           Blogdan ayrı kaldığım günler içerisinde elimde bulunan ''Füruzan'ın ' Sevda Dolu Bir Yaz' kitabını bitirdim kitap dostları. Yazarın okuduğum ikinci kitabıydı bu ve elimde olmayan sebeplerle kitap biraz sürünse de elimde bugün en nihayetinde bitirebildim.


           Füruzan'ı okuyan eserlerini bilen kitap dostları bileceklerdir kuşkusuz onun eşsiz dilini,naifliğini,üslubunu. Ama bilmeyenler ve merak edenler için kısa bir özet geçmenin gerekli olduğunun kanaatindeyim :)   Füruzan nostalji katmayı seviyor eserlerine. Duygu yoğunluğunu tadında yaşayan onu gereksiz betimlemelere boğmadan anlatabilen bir yazar. Onun tüm eserlerini okumadım ancak okuduğum iki eserinde de eskilere olan özlemini çok derin bir şekilde hissedebildim.  Okuduktan sonra siz de o eski ramazanları, o eski küf kokan evleri, mutfakta pişen yemeğin kokusunu, çocukların okuldan eve gelirken ki okula eskiden 'Taş Mektep' deniyormuş neşeli umursamaz hallerini ,anneli babalı, nineli-dedeli evlerin çokluğunu, o sıcaklığı ve masumiyeti bulacağınızdan hiç kuşkunuz olmasın .Düşünün ki siz bir zaman makinasındasınız.   O zaman makinasıyla geçmişe, geçmişte yaşayan o mahallelerden birine yolculuk yaptığınızı farz edin. İşte işte aynı böyle bir duyguyla okumaktır Füruzan'ı okumak.

          Gelgelim kitaba. Menekşe gözlü Nagehan teyze, pazar günleri torunuyla istasyona giden dede, hüzünlü bir anne, bir sevda uğruna önce sessiz kalan sonra tamamen yitip giden bir Kerim Ali dayı ve onun kavuşamadığı aşkı Berrin, gemiyle uzak seferlere çıkan her dönüşünde eli kolu dolu dönen bir baba, Beyoğlu'da terzilik yapan Hrisula, onun ailesi, Rum dostlar, Yunanistan'a yapılan zorunlu göçler, zenci bir Amerikalıyla evlenip ikiz kızlarıyla ülkesinden uzakta yaşamak zorunda kalan Yurdanur'un hüzünlü mektupları, çaresizler, bekleyişler,ağlayışlar,aldanmalar,aldanışlar,rüyalar ve hep rüyalarla geçip giden insanların hikayeleriyle oluşan bir kitap ''Sevda Dolu Bir Yaz''.


       
          Bütün bunları gören, anlamlandırmaya çalışırken büyüyen, adının uzunluğu yüzünden küçükken okulda alay konusu olan, büyüyünce adını değiştiren, önce Kerim Ali dayısının ölümünü daha sonra dedesinin ve ninesinin ölümüyle büyüyen ardından da babasının ölümünü birebir yaşayan ''Şemsigül Şehrazat Debrecenli'nin kendi dünyasından gördüklerini okuyacak eskilerde bir yolculuğa çıkacaksınız.
             

         Sevda Dolu Bir Yaz'' eskilerin hüzünlü yolculuğudur bana kalırsa.


          Kitapla kalın efendim ! ;)
       

       


Yorumlar

  1. Eskileri anlatan kitapları çok severim. Siz de o kadar güzel yorum yapmışsınız ki, kitap hakkında. İnşallah nasip olursa okumayı çok isterim.Sevgiler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe