Tiyatro - Kontrabas

Merhaba yine ben !

Bu ara blogumda her şeyi paylaşma hezeyanına tutuldum aaa dostlar ! Benim beğendiğim,sevdiğim, gördüğüm her şeyi sizde izleyin, siz de görün diye taklalar atıyorum. Şimdi diyebilirsiniz bana ''Yahu Damla dellenme yine bu ne aşk sendeki illa bize bir şeyleri tanıtacaksın illa bir şeyleri bize sevdireceksin diye çırpınma, ne bu telaş bu ne titizlik !'' O zaman bende size derim ki dostlarım '' Hayat kısa ve kuşlar cidden uçuyor !! :)   Her neyse yeni bir deneyimle başlamak gittiğim oyunlardan bahsetmek istiyorum sizinle. İlki geçen hafta Ankara Devlet Tiyatrosu 75. Yıl sahnesinde oynanan ''Kontrabas '' oyunu.Oyunu geçen hafta izledim ama oyunla ilgili izlenimlerime geçmeden önce birkaç bir şey paylaşmak istiyorum sizinle.  Tiyatroyu çok seven ben o gün küçük sahnesi ve dar mekanı ile tek kişilik oyunlara genellikle ev sahipliği yapmış olan 75.yıl sahnesindeki seyircileri esefle kınadım. Zira ben Olcay Kavuzlu'nun yerinde olsam çok sinirlenirdim. Neden mi ? Nedenini şöyle özetleyeyim izin verirseniz. Bir kere kesinlikle oyuncuya saygımız kalmamış oyun süresinde öksürmeler,tıksırmalar hapşırmalar eksik olmadı sinir oldum ve benim gibi pek çok izleyicinin  de sinir olduğunu da gördüm salonda, ikincisi çalan cep telefonları beni benden aldı resmen! Oyuna girmeden seyircilere telefonlarını sessize almaları söylenir ama ısrarla o gün bunu bir kaç kişi duymazdan gelmiş anlaşılan, diğer bir mesele oyunun sonlarına doğru bir bayanın oyun devam ederken hiç utanmadan, sıkılmadan cep telefonunu açıp kıkır kıkır konuşup gülüşmesiydi. En çok da beni çileden çıkaran o oldu zaten elimden gelse çantamı kafasına indirip'' Yeter teyze kapa şu gaganı oyunun içine ettin zaten '' diyecektim ama oyuncuya saygımdan sadece görevliye müdahale etmesini istedim o garip de sahnenin bir ucunda olduğundan pek bir şey yapamadı. Haliyle bir oyuna giderken adam akıllı izlemek istiyorsanız biraz medeni olalım dostlarım orada bir emek var başta oyuncuya ve orada temsili izlemek isteyen kimselere saygısızlık yapmamak babında biraz dikkat edelim hareketlerimize diyorum ve oyun hakkındaki izlenimlerime geçiyorum.Oyunun ismi '' Kontrabas'' benim izlediğim sahne 75.yıl sahnesi Ankara Devlet Tiyatrosu idi. Tek kişilik bir oyun. Genellikle tek kişilik oyunlara giderken haliyle bir tedirginlik hissi duyarım sıkılırım ya da tat alamam korkusu ile ama son gittiğim iki tek kişilik oyunda bunu kırdığıma inanıyorum.
Oyunda Olcay Kavuzlu'nun performansı göz dolduruyor ilk başta sıkılır gibi oluyorsunuz ama oyuncunun sahneyi ısıtması,  dönem dönem yaptığı hareketler,jest ve mimikler oyunu daha da hareketli kılıyor.


Oyunun konusu devlet senfoni orkestrasında çalışan bir memurun "Ah bu Kontrabas ne şahanedir bilemezsinizden", "Allah bu Kontrabası kahretsine olan geçişi üzerine kurulu. 
Tek kişilik performans sevenler ve Patrik Süskind'in Kontrabas ile ne derdi olur diyenlere tavsiye edilebilecek başarılı bir sahneleme.


Oyun bir saat sürüyor. Daha önce usta sanatçı '' Metin Belgin'' bu oyuna can vermiş. Metin Belgin'in performansını izlemedim ama ''Soğuk Bir Berlin Gecesi'' adlı oyunu ile beni mest etmiş olan Olcay Kavuzlu'ya oyunda hayran kalmamak elde değil. Oyuncu oyunu iyi oynamasıyla beraber seyirci ile bire bir temasa geçiyor sorulara ciddi ciddi karşılık veriyor yani son derece doğal son derece duru bir oyunculukla hayat vermiş oyuna ''Olcay Kavuzlu''.Oyunu yöneten kişi ise usta sanatçı ve bir zaman bu oyuna can veren kişi Metin Belgin.


Eğer hala izlemediyseniz 10 Ocak Cumartesi gününe kadar 75. Yıl sahnesinde olacak benden söylemesi efendim. :)


İyi seyirler !

Yorumlar

  1. Ben de orada bu oyunu izledim 😄. Kitabı okumadım ama okumak isterim. Süskind severim. Oyunu ben çok başarılı bulmadım. Sanki daha iyi olabilirmiş de olamamış gibi gelmişti. Ben mayısta gitmişim belki de o ilk zamanların heyecanı eksikti oyuncuda. Bana sanki kendisi de beğenmemiş ya da bıkmış gibi geldi ama tamamen o an ki ruh hali de olabilir. Soğuk Bir Berlin Gecesi'ni de izledim ☺️. O hala aklımdadır, etkilemişti beni. Orada baya başarılıydı.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Soğuk Bir Berlin Gecesi beni çok etkilemiştir ve Olcay Kavuzlu on numara bir oyuncudur :)

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe