Yaşar Kemal - Yılanı Öldürseler

Soğuk çok soğuk bir Ankara sabahından yazıyorum size !

Yine okuduğum ve tadı damağımda kalan usta bir yazardan ve eserinden bahsedeceğim yine.

Yaşar Kemal '' Yılanı Öldürseler'' 2015 yılında okuduğum ve size anlatacağım kitaptır efendim. Yaşar Kemal'i zaten tanımayan bilmeyen yoktur kitap kurtları arasında. Yaşar Kemal yazdıklarıyla efsaneleşmiş, Türk toplumunca ve dünyada yazdıklarıyla nam salan özgün bir kalem. O yüzden hemen kitabın içeriğinden bahsetmek istiyorum sizi fazla merakta bırakmadan.Kitap YKY çıkmış, toplam 102 sayfa. Kitabın içerisinde anlatılan hikayeyle uyumlu çok güzel çizimler yer alıyor. Yaşar Kemal'in bu kitabını alacak olanlar arşivlik bir eser aldıklarını sakın unutmasınlar. Aslında yazarın her kitabı arşivlik ya neyse :)


Kitap aile onuru uğruna akrabaları ve köylülerin baskısıyla annesini öldürmeye zorlanan Hasan ve annesi Esmenin hikayesidir. Hasan'ın annesi Esmenin güzelliği dillerdedir ve bu yüzden Esme hiç istemediği bir adamla zorla evlendirilir ancak Esme'nin gönlü köyün delikanlısı Abbas'a kayar nitekim Abbas da öteden beri Esme'ye sevdalıdır ve bu sevdası yüzünden hapse düşer. Esme köyün ağası Halim ile evlidir ve bu arada Hasan'ı dünyaya getirir. Tam her şey unutulacak derken Abbas hapisten çıkar ve Esmenin kocası Abbas'ı öldürür köylülerde Abbas'ı linç ederler ve onu öldürürler.
Abbas'ın ölümünden köyde herkes Esmeyi sorumlu tutar. Abbas'ın anası, kardeşleri bütün köylü Esme'nin ölümünü isterler ancak Esme'nin güzelliği onları korkutur ve onu her öldürmeye giden bunu beceremeyip geri döner. Esme o kadar güzeldir ki Allah'ın özene bezene yarattığı bu güzelliğe kimse cesaret edip kıymayı göze alamaz.  Bu arada Abbas'ın hortladığı ve köyü rahatsız ettiği haberleri kulaktan kulağa yayılır. Herkes Esme'nin ölümüyle Abbas'ın rahata ereceğini ve mezarında rahata kavuşacağını düşünür, köylüye göre Abbas ölümünden Esmeyi sorumlu tutmaktadır ve o ölmezse Abbas bir hortlak olarak kalacaktır.


Esme kaçmaya çalışmaz çünkü Hasan'ı bırakmak zorunda kalacaktır kaçarsa. Hasan dan ayrı kalmayı göze alamadığı için her gün öldürülme korkusu ile yaşar. Ancak olaylar küçük Hasan'a kadar sıçrar ve herkes tarafından anası Esmeyi öldürmesi gerektiği öldürmezse babasının hortlak olarak kalacağı ona anlatılır. Hasan 9 yaşında küçük bir çocuktur ve olan biten şeyler onun kaldıramayacağı kadar, anlamlandıramayacağı kadar ağırdır. Hasan tüm bunların içinde ezilirken bir yandan anası Esmeyi öldürmesi gerektiği her gün ona anlatılır bir yandan da anasının güzelliği yüzünden öldürülemeyeceği dilden dile yayılır.


Toplumsal cinnetin bir çocuğu katil olmaya sürüklemesinin romanı '' Yılanı Öldürseler '' kurban kavramına odaklanır. Esmeyi öldürmek zorunda kalan Hasan'ın yaşadıklarının kesitidir bu kitap.

1981 yılında başrolünü Türkan Şoray, Talat Bulut ve Ahmet Mekin 'in paylaştığı kitaptan birebir uyarlama olan sinema filmine de göz atabilirsiniz izlemediyseniz.


Hepinize mutlu hafta sonları !

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura