Hüsnü Arkan Ölü- Kelebeklerin Dansı

Happy Fridayler !

İngilizcem çok iyi değil yazım hatası yaptıysam kusura kalmayın dostlar ! :) Bugünün cuma olması sebebiyle hepinizin çok coşkulu olduğunuzu tahmin etmek güç değil ee ne de olsa hepimiz hafta sonlarını iple çeken o mahsun gruptanız :) Her neyse önümüzde koskocaman bir cuma gecesi, koskocaman bir cumartesi ve de pazarın pazarı var dimi ya :P


Çok gevezelik ettiğimin farkındayım, hadi takın kemerleri yine bir an yolculuğuna çıkıyoruz bu sefer ki yolculuğumuzun yazarı '' Hüsnü Arkan'' ve yolculuğun adı ''Ölü Kelebeklerin Dansı''

Hüsnü Arkan ismi zaten belli kesimlerce biliniyor hem müzisyen kimliği hem de yazar kişiliği ile tanınan Hüsnü Arkan'ın daha önce Mino'nun Siyah Gülü, Menekşeler Atlar Oburlar, Hırsız ve Burjuva kitaplarını okumuştum. Yazarla ilk kez tanışacaklara tavsiyem kesinlikle Mino'nun Siyah Gülü ile başlasınlar çok zevk alacaklarına eminim. Hüsnü Arkan'ın daha önce okumuş olduğum Hırsız ve Burjuva kitabının yorumu blogumda mevcuttur efendiler biraz kurcalamanız onu bulmanıza kafidir ;)
Gelelim Ölü Kelebeklerin Dansı'nın bende bıraktığı etkiye. Kitabın konusu ölümünün 16. gününde anılarını yazmaya başlayan Haldun'nun hikayesi. Haldun ölmeden önce postanede çalışan 22 yaşında Kore adında bir kıza sırılsıklam aşık bir genç ve de GBT adlı bir örgütün gizli üyesi. GBT postane çalışanlarının kurmuş oldukları gizli bir örgüt. Olaylar Haldun'un okulu bitirip yeni bir şehirde posta memurluğu yapmasıyla başlıyor. Üyesi olduğu örgütün işlerini gizli kapaklı yürütmeye çalışırken bir yandan da gizemli bir kız olan Kore adında genç bir hatuna abayı yakıyor. Ardından esrarengiz bir şekilde ölüyor ancak Haldun nasıl öldüğünü bilmiyor yani anımsayamıyor. Ölümünün 16. gününde anılarını yazmaya başlayan Haldun bunun nasıl bir ölüm olduğunu anlayamıyor. Normal bir insan gibi yaşıyor,alışveriş yapıyor,yemek yiyebiliyor bu ölüm onun kafasında bir sürü soru işareti oluşmasına sebebiyet veriyor ta ki kendi düşünü görene kadar. Bir ölü kendi düşünü, kendi ölüm anını görünce tam olarak ölümünü kabullenebiliyor nitekim Haldun da kitabın sonlarına doğru kendi ölüm anını görüyor ve artık durumunu kabulleniyor.


Kitap çok akıcı Kırmızı Kedi Yayınlarından çıkmış ve 154 sayfa. Ben müziği ile de ayrı sevdiğim Hüsnü Arkan'ın yazarlıkta da çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bundan sonraki kitabım Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer olacak ondan daha da keyif alacağımı hissediyorum.

Eğer hala tanışmadıysanız kendisiyle bu güzel kaleme bir şans verin inanın sizi de kendine bağlayacak !Yorumlar

 1. merak ettim bak şimdi bu kitabı.
  okumalıyım ben de alıp
  minonun siyah şeysinden farklı bi şeye benziyor

  YanıtlaSil
 2. Kesinlikle çok farklı çok da değişik ! Alıp okuduktan sonra yorum isterim karşılıklı konuşalım !

  YanıtlaSil
 3. Elinize sağlık çok beğendim.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz