Buket Uzuner - Selin ve Cem'le Yolculuklar -

Selam ! :)

Yine bir haftalık bir aradan sonra yepisyeni bir kitapla buralardayım. Size şimdi dolu dolu bir kitap yorumu yapmak istiyorum zira uzun bir aradan sonra ilk defa bir kitabı anlatırken bu kadar çok şey söylemek isteyeli uzun zaman olmuştu. :) Hazırsanız başlıyorum hadi kalkışa geçiyoruz takın kemerlerinizi zira biraz fazla konuşup düşünce balonunuzu patlatabilirim gençler :)


Kitabımızın ismi Selin ve Cem'le Yolculuklar yazarı Buket Uzuner. Kitap 202 sayfa ve Everest Yayınlarından çıkmış.

Buket Uzuner ismini hemen herkes yani daha doğrusu kitaplarla haşır neşir olan herkes bilir. Kendisi usta bir yazar olmasının yanında eski bir akademisyen. Yazarın hayatını anlatmayacağım zira Google amcamıza bizzat yazarsanız ismini, harika bir arşivle ve dolu dolu geçen bir hayatla göz göze geleceksiniz. Ben, benim dimağımda iz bırakan bana okurken hiç bitmesin, devam etsin hissini yaşatan kitabından bahsetmek istiyorum size.


Efendim Selin ve Cem'le Yolculuklar kitabını pek çok yerde aradım en son bir internet sitesinde görünce doğal olarak bunu almalıyım dedim ve atladım kitaba. Kitap elime gelir gelmez arka kapağını okudum ve çok başka bir şey okuyacağıma ve okuduğum şeyin bana çok şeyler katacağına o an inandım. Bir kere kitabın kapağı çok güzel.Çok okuyanlar ve kitap alışverişi çok yapan arkadaşlarım beni anlayacaktır biz kitap alırken ilk önce kitapların arka yüzüne ve kapağına dikkat ederiz elbette yazarı da önemli ama ben ve benim gibi okuyucular bu gibi detaylara yoğunlaşmayı seviyoruz nedense :)Yazarın daha önce Kumral Ada Mavi Tuna,Balık İzlerinin Sesi, İki Yeşil Su Samuru, Benim Adım Mayıs, Su, Uzun Beyaz Bulut- Gelibolu, İstanbullular,Güneş Yiyen Çingene,Ayın En Çıplak Günü adlı eserlerini okumuştum. Külliyatımda eksikler var zaten okuyanlar bilir Buket Uzuner'in Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları adlı kitabını hiç bir yerde bulamadım ama aramalara devam onu da bulacağım azimliyim :)

Gelelim Selin ve Cem'le Yolculuklar kitabına. Selin ve Cem iki genç, ikisi de okuyan sorgulayan hayatlarına yön vermek isteyen, yazan,düşünen iki üniversite öğrencisi. Henüz 20'li yaşlarının başlarındalar. Selin Sosyoloji okuyor Cem ise Bilgisayar Mühendisliği. Bu iki gencin yolları Buket Uzuner'in yazı evinde kesişiyor. Kitap üç bölüm. Önce Selin'le kültür, edebiyat, sanat ve hayatla dolu bir yolculuk geçiriyorsunuz ardından Cem'in yaşama uğraşı, cinsel tercihi,yazma serüveni,ailesi ve edebiyatla dolu olan bir yolculuğa çıkıyorsunuz. Kitabın son kısmında ise yazar Selin ve Cem'in serüvenine ortak ediyor bizi.


Selin'in yazarla muhabbetini kıskanmamak elde değil o yazı evinde olup balıklı fincanlara kahve doldurmak, denize karşı kahve-edebiyat ve hayatla dolu dolu olan o konuşmaların içinde sanki Selin'in yerinde olan bendim. Sanki Buket Hanım'a -Hocam! diye takılan onu yerli yersiz arayan,sorunlarından dert yanan,yazma serüveninde ondan yardım alan da hep bendim. Aslında kitabı okurken fark ettim ki Selin bendim. Evet yanlış duymadınız Selin bendim! Kitabı okurken eminim sizde ama Selin benim diyeceksiniz buna yüz de yüz eminim. Buket Hanım'la bir kafede, bir çay bahçesinde bir yandan ona gönüllü asistanlık yaparken bir yandan da mis gibi bahar havasını içinize çekecek ve o balıklı fincanlardaki kahve kokusu burnunuza buram buram gelecek.(Buket Hanım o balıklı fincanlardan ilk fırsatta ben de edineceğim ayrıca kitabı okuduğumda siz ne zaman kahve yapsanız hop! bende kendime bir fincan kahve yaptım ! bir yandan da sizinle konuştum :)


Kitabı okuduğunuzda bitmesini inan hiç istemiyorsunuz. O kadar güzel ki o sohbetler, iç konuşmalar ben her sayfasından yepyeni şeyler öğrendim kendi adıma. Bence herkesin içinde bir adet Selin mevcut :) Özellikle yazmaya benim kadar meraklı ama her defasında kafasında soru işaretleri barındıran biri için bu kitap başucu kitabı  niteliğinde ve okumaya, yazmaya meraklı herkesin kütüphanesinde olması gereken çok nitelikli bir eser.


Kitabın ara kısımlarında Buket Uzuner'in hem Selin'e hem de Cem'e kitap,film ve müzik tavsiyeleri var ve hepsi tek tek benim nezdimde not edildi :)

Buket Uzuner'le bir Mayıs günü bir üniversite söyleşisinde tanıştık. Onu anlatamam ama bu kitap size onu anlatacaktır ve yazmaya hevesli bütün edebiyat severlere ışık olacaktır. Çok düşünmeyin ve okuyun, okutun efendim :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe