Mahir Ünsal Eriş - Dünya Bu Kadar

Mahir Ünsal Eriş deyince hemen aklıma 80'li yıllar gelir. Okuyanlar bilir ve blogumu takip edenler de hatırlayacaktır yazarın Bangır Bangır Ferdi Çalıyor Evde adlı kitabını okumuş ve 90'lı yılların çocuğu olarak 80'lerin çocuğu olmanın çok başka olduğunu o kitapta hissettiğimi belirtmiştim.Mahir Ünsal Eriş'in 3.kitabı Dünya Bu Kadar nisan ayında raflarda yerini alınca hemen pür telaş alıp okumak istemedim. Neden mi ? Nedeni çok basit :) Herkesin aynı anda okuduğu bir kitabı ben okumam da o yüzden :) Bir tercih meselesi deyin ya da okuma zevki olarak nitelendirin ya da alışkanlık olarak görün ama bildiğim tek bir şey var o da yeni çıkan kitaplara hemen almalıyım, okumalıyım gözüyle bakmadığım :)   Herkesle eş kaza aynı zamanda okunan bir kitap yerine kimsenin tercih etmediği bir zamanda okunan bir kitabın büyüsü bambaşkadır bende nitekim benden önce okuyanların yorumlarını okurum, ekşi sözlüğü açıp bir bakarım,yazarın yeni kitabıyla ilgili bir ton röportajını okurum falan filan. Kıymetli ömrümüz az ne de olsa ve benim yapabildiğim en iyi şey yazmak,okumak ve çizmek olduğundan az olan ömrümü en iyi kitaplarla değerlendirmek bir nevi hakkım.


Her neyse hadi takın kemerleri sizi soluksuz bir Dünya Bu Kadar turuna çıkarayım gençler !


Ayfer Tunç'un Bir Deliller Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihini okuyanlar var mı aranızda ? Ben geçen yaz okumuş ve yazara hayran kalmıştım işte bu kitabı okuyup sevenler hiç tereddüt etmeden Dünya Bu Kadar kitabını alabilirler çünkü onun tarzında ve Ayfer Tunç'un örgüsüyle harmanlanmış bir kitap.
Olaylar birbirine bağlı ancak karakterler arası geçişler çok fazla Ayfer Tunç'taki gibi. Bir karakterin hikayesinden bir başka karaktere geçiş var ve olayların birbirine bağlanış serüveni çok ince bir mizah anlayışı ile dokunmuş yani kısaca kitaptaki insanlar haberleri olmadan birbirlerinin hayatlarına dokunmuş ve bundan da bi haber yaşayan zat-ı muhteremler :)


Kitabı okurken tıpkı Bir Delinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihindeki gibi bir kafa karışıklığı yaşarım diye korkuyorsanız yersiz bir korku bu çünkü kitap Ayfer Tunç'un kitabının aksine daha ince o yüzden eliniz kitaba giderken ''Ah ben bunu nasıl okurum ! !! sakın demeyin inanın seveceksiniz es kaza Ayfer Tunç'un kitabının kalınlığı yüzünden almakta ikilem içine giren kitap dostlarıma da şunu söylemeliyim ki kitabın kalınlığı ve kahramanların bolluğu kafanızı karıştırmasın muhakkak alıp okuyun o kalınlık su gibi akıp giden bir anlatımla yerle yeksan olup gidiyor :)


Kitap İletişim'den çıkmış ve 195 sayfa. Kitabın sonunda yazar Sevgi Sosyal,Oylum Yılmaz ve Seda Ateş'e teşekkür edip onlar olmasaydı yazamayacağını belirtmiş. Bu benim çok hoşuma gitti.


Bir daha ki kitap yorumunda görüşenzi dostlarım ! :)

Yorumlar

  1. Bir Delinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi listemdeee !!! Demek ki öne çekiliyor ^.^

    YanıtlaSil
  2. Yerim seni Zeynep oku kesinlikle bayılacaksın nn :)

    YanıtlaSil
  3. Bu kitabı bende okuycam insallah blogunu takipteyim banada beklerim :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura