Hakan Günday - Azil

''İnsan kötülüğünden korktuğu için kendini cezalandıran bir yaratıktır. '' 

''Hayat yatılı bir misafirlik değil, günübirlik gidilen bir pikniktir.''

''Düşünce şeytandan,davranış Tanrı'dandır. Hangi düşüncenin davranışa dönüşeceğine karar verense insandır.''Bu satırları okuyanlar benim kimden bahsedeceğimi şıp diye anladılar kocaman tebrik onlara. Bugün hatt-ı zatında sizleri Hakan Günday ve kitabı Azil ile tanış yapacağım daha önce yazarın Daha ve Az kitaplarını okumuştum bu okuduğum 3. kitabı ve yine ağır yazmış Hakan Günday. Hadi bakalım başlayalım madem Azil'i anlatmaya.

kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Hakan Günday - Azil
Hiç içinizde yaşayan diğer beni düşündüğünüz oldu mu, ya da delirdiğinizi sandığınız anlar yaşadınız mı veya bir boşluğun içinde debelenip durdunuz aniden ölmeyi istediniz mi ? Asil yani Azil bunların hepsini yaşadı bazıları hafızasında yer etti bazılarını beyninden silmeyi ve unutmayı seçti. Asil beyninde bir Asil daha yarattı ve  ona hükmetmesine izin verdi bazen de diğer benliğine hükmetmeyi seçti. Anne babasını öldürmek istedi çünkü kendini öldürecekti ve ölümünün ardından üzülmelerini istemedi onlar da benimle ölsün diye geçirdi içinden en azından arkamdan birileri ağlamaz diye düşündü. Sevdiği kadın hayatta en değer verdiği ve ona bu dünyada en çok değer veren kadının ölümü ile bir hiçliğin içinde kayboldu uzun süre sürüklendi sonra o kadının babasıyla ilişki yaşadığını öğrendi tüm benliği bir gecede silindi evi terk etti medyumluğa başladı rüyasında bile göremeyeceği paralar kazandı sonra bir sabah kendini içkiye ve uyuşturucuya verdi bütün o serveti kaybetti evine geri döndü ve aniden yazmaya başladı yazdığı kitapları büyük ilgi gördü ama davranışları hala hastalıklıydı hala kafasının içindeki diğer benliğe esirdi. Kötülüğü yaymak insanların ne kadar kötü olabileceklerini ispat etmek istedi. Belgeseller çekti. yazılar yazdı bunları bağımsız bir milletvekiline para karşılığında mecliste okutturdu sonra herkesin tanıdığı bir yazar oldu ve aniden yine kayboldu bu sefer gittiği pansiyonun sahibinin küçük oğlu Yahya'da kendini gördü sanki Yahya oydu Yahya da o olmuştu.


Hakan Günday'ın kitaplarını okuyanlar yazdığım bu satırlara alışkın olmalılar zira yazar iflah olmaz bir acı ve baskın bir depresif haliyle yazmış olduğu bu kitabında da sizi yine uç noktalar getirip getirip bırakıyor. İçinden de size alın görün kötülüğün anası da babası da insandır alın okuyun ve birbirinizin içine işleyen iyilik ile kötülüğün hamuru nasıl oluşmuş bir bakın ona göre içinizi dışınızı tartın demiş.


Kitapta altını çizdiğim çok cümle oldu kitap Doğan Kitap etiketiyle çıkmış ve 213 sayfa. Haliyle diğer okuduğum iki kitabından ince ama içerik ve anlatım olarak çok yoğun bu da sizi serseme çevirmeye yetiyor da artıyor bile.  Kısacası her tarafından buram buram kokan bir Hakan Günday kitabı alıp okuyun efendim şiddetle ;)
Yorumlar

  1. Bu yazarın birkaç kitabı mevcut ancak okumak nasip olmadı hiç.Aslında okumak istiyorum.Ya nasip diyelim.Güzel tanıtım olmuş ayrıca.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Yaaa teşekkür ederim :) Ben yazarla Daha ve Az kitaplarını okuyarak başlamıştım ve sevmiştim :)

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura