Mine Söğüt - Beş Sevim Apartmanı

Mine Söğüt sevenler hele bi toplanıverin bugün size yazarın Beş Sevim Apartmanı adlı kitabını anlatıyorum sıkı tutunun hoplayacağuk !


Mine Söğüt ile tanışmam evvela geçen kış Madam Arthur ve Hayatındaki Her Şey kitabı ile başladı. Yazarın tarzı daha önce okuduğum hiçbir kadın yazarın tarzına benzememekle birlikte hiçbir erkek yazarın üslubuyla da uyuşmuyordu demiyorum yanından bile geçmiyordu. Demem şu ola ki bir Mine Söğüt kolay yetişmiyordu ve Damla bu yazarı cam bir fanusun içine koyup incelemeliydi. Nitekim bayramdan sonra verdiğim kitap siparişlerimin içinde Beş Sevim Apartmanı da vardı ve nihayet bir solukta tırsa tırsa okuyup bitirebilme cesaretini gösterebildim.

Anane evim :)Tırsa tırsa kitap mı okunurmuş dediğinizi duyar gibiyim evet okudum çünkü bu sizin bildiğiniz kitaplara benzemiyor bu kitabın içinde inler,cinler,periler var ve o kadar sahici ki siz benim yaptığımı yapıp olur da bu kitaba başlarsanız gece okumayın hele de yalnız insana bi basıyor bi basıyor Allah muhafaza aklınız oynar :D


Romanın konusuna gelirsek eğer küçük yaşta babasını yitiren daha sonra da annesinin yurt dışında bir başka adamla evlenip başka çocuklar doğurup kendine yeni bir yaşam kuran ve halasının yanında yalnız yaşamaya mahkum edilmiş Samimi'nin hikayesidir Beş Sevim Apartmanı. Samimi, çok göremediği annesinin sevgisinden mahrum kalmış,baba sevgisini hiç tatmamış,arkadaşları tarafından ismi yüzünden alaya alınan,halasının ilgisizliği sonucunda inler-cinler,periler tarafından kafası hummalı bir şekilde istila edilmiş bir karakter. Kafasına giren ve onu bir türlü rahat bırakmayan cinler Samimi'nin başına dert olmakla kalmayacak aynı zamanda aşık olduğu ilk ve tek kızla yakınlaşmasına mani olacaktır. Cinlerin şartı bellidir ''Eğer o kıza yaklaşırsan seni de o kızı da öldürürüz seni bizden alacak olanı yaşatmayız !'' bu laflarla cinlerine düşman olan Samimi, onlardan intikam almaya yemin eder. Ha bu arada Samimi bir psikiyatri uzmanıdır ve cinleri alt etmek için bir intikam planı yapar. Halasını ölümünden sonra yüklü mirasını bu plan için kullanan Samimi eski  5 katlı bir apartman kiralar ve buraya akıl hastanesinden seçmiş olduğu 5 kişiyi getirip yerleştirir. Bu 5 kişinin de cinlerle problemleri vardır ve 5 hikayeye sahiptirler. Kitabın sonu ise sizi daha çok şaşırtıyor o yüzden daha fazla ipucu vermek istemiyorum.Kitabı genel anlamda çok çok beğendim ve daha önce hiç Mine Söğüt okumayanlara şiddetle tavsiye ederim. Kitap Yapı Kredi Yayınlarından çıkmış ve 127 sayfa.

Bu arada yazarın daha önce okuduğum Madam Arthur ve Hayatındaki Her Şey yazımın linki
http://kelebenkinnotdefteri.blogspot.com.tr/2015/01/mine-sogut-madam-arthur-bey-ve.html  tık tık yapıp okuyabilirsiniz :)

Yorumlar

 1. Deli Kadın hikayeleri'nden sonra tüm kitaplarını okumak istiyordum.
  Baş sıraya aldım bunu :) Teşekkürler tavsiyen için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu kitabı çok güzel ama gece okumayın sakın malum inci cinli :D

   Sil
 2. süppper yazarlardasın ki :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura