Oscar Wılde - Dorıan Gray'in Portresi

Ne varsa klasiklerde var lafını yazın bir yere unutmayın dostlar unutmayın ki baktınız okuyacak kitap bulamıyorsunuz piyasada, hemen klasik eserlere sarılın. Ben ne zaman dişime göre kitap bulamayacak olsam kütüphanemdeki klasik eserlerim imdadıma yetişir. Son zamanlarda okuma hızımın da düşmesiyle beni yormayan ve daha önce okumuş olduğum eserlere çevirdim gözümü. İşte bu süreçte dün bitirdiğim ve tadı damağımda kalan harika bir eserle tanıştırmak istiyorum sizi '' Dorıan Gray'in Portresi ''kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Dorıan Gray'in Portresi 
Oscar Wılde'ın bu muhteşem eserini hiç vakit kaybetmeden sizlerle paylaşmak istiyorum. Kitap, ressam Basil Hallward, güzelliği karşısında hayran olduğu genç Dorıan Gray ile tanışmasıyla başlar. Basil bu genç adamdan çok etkilenir ve onu kendisine poz vermesi için ikna eder. Bu çalışma sırasında ressamın evinde Lord Henry ile tanışan genç Dorıan ondan çok etkilenir. Lord Henry genç adama tek gerçek şeyin güzellik olduğunu ve bu gerçeklik için her şeyin feda edilebileceğinden bahseder. Lord Henry'den çok etkilenen Dorıan kendi göz alıcı güzelliğinin de bir gün kaybolacağı endişesine kapılır ve o gün güzelliğini kaybetmemek için ruhunu bile şeytana satabileceğini kendine söyler. Bu dileğinin onu ne tür felaketlere sürükleyeceğinden habersiz olan genç Dorıan, kendisi güzelliğinden hiç bir şey kaybetmezken portrenin günden güne yaşlandığına, çirkinleştiğine şahit olacaktır. Bu değişimi fark ettiğinde dehşete kapılan kahramanımızın müthiş sırrını keşfeden ise ressam Basil Hallward'dan başkası olmayacaktır.


Oscar Wılde'ın tek romanı olan Dorıan Gray'in Portresi yayınlandığında büyük tepki çekmiş ve ahlaksızlığı yücelttiği gerekçesiyle büyük tepki almıştır. Romanın sonunda kendi ruh çirkinliğinden kurtulmak için tabloyu parçalamaya karar veren Dorıan Gray'in kendini öldürmesine şahit oluyoruz. Wılde, romanında herkesin Dorıan Gray'de kendi günahlarını göreceğini ise bize tekrarlamaktan kaçınmıyor.


Nihal Yeğinobalı'nın müthiş çevirisi ile bu sene okumuş olduğum en güzel klasiklerden biri oldu Dorıan Gray'in Portresi eğer hala okumadıysanız muhakkak edinin. Yıl içinde tekrar okumayı planladığım muazzam bir eser ve her satırını keyifle okuduğumu itiraf etmeliyim.


Kitapla kalın :)

Yorumlar

  1. Wilde 'in bu kitabını okumuş olmalıyım lakin hiç bir şekilde hatırlamıyorum , o zaman tekrar okumak şart :D teşekkürler :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura