Jodi Picoult - Eve Dönüş Şarkısı

''Hayatınız bir film olsa,eve dönüş yolunda hangi parça çalar?'' 
''Bütün dünya size cephe almışken...''Siz hiç kendi şarkınızı düşündünüz mü ? Acaba sizi anlatan,sizi dinledikçe biz yapan o şarkı aslında sizin dünyanızı anlatıyor mu ? Yoksa sizin bir şarkınız yok mu ?

Merhabalar :) Bu satırları yazmamın sebebi hem size yeni bir kitaptan bahsedecek olmam hem de kitabın arka kapağında yer alan bu sözün beni etkilemesi. Bugün size Jodi Picoult ve kitabı Eve Dönüş Şarkısı'ndan biraz bahsedeceğim.


Jodi Picoult - Eve Dönüş Şarkısı 
Eve Dönüş Şarkısı heteroseksüel bir evlilik yapan Zoe'in kocasından boşandıktan sonra yaşadığı eş cinsel ilişkiyi ve bu ilişkiden çocuk sahibi olma mücadelesini anlatıyor.


Amerikalı standart bir çift olan Zoe ve kocası Max  9 yıldır evlilerdir ancak türlü tedavi yöntemleri denemelerine rağmen bebek sahibi olamamaktadırlar. Tüp bebek tedavisi uzun, zahmetli bir iştir ve Zoe son bir kez daha şansını denemek istemektedir. Bu sefer tedavi olumlu sonuç verir ve Zoe hamile kalır. Hamileliğinin son zamanlarına kadar bir problem yaşamayan Zoe, 28.haftaya girdiğinde bebeği için düzenlenen partide aniden kanaması başlar, hastaneye kaldırılır. Yapılan müdahaleye rağmen Zoe, bebeği ölü doğurur çünkü bebeği karnında ölmüştür. Bu acıyla yıkılan Zoe ve Max uzun süre kendilerine gelemiyorlar ancak Zoe'nin vazgeçmeye hiç niyeti yoktur, tekrar hamile kalmak istemektedir. Doktoru bunun onun yaşamına mal olacağını söylese de Zoe artık 40 yaşında olduğunu ve tek isteğinin anne olmak istediğini belirtmektedir. Kocası Max ''Çocuk da çocuk '' diyen Zoe'nin davranışlarından bunalmıştır dahası onun hayatına mal olabileceği bir hamileliği de istememektedir.
Max  baba olmak istemediğini Zoe'ye söyler. Boşanmak istediğini çocuk konusunda neden bu kadar ısrar ettiğini anlamadığını söyler. Burada Max'a çok kızdım ya senin karın çocuğunu kaybetmiş ona destek olacağına sen tut onu boşa sonra git abisinin karısına aşık ol. Boşandıktan sonra normal iki dost olmayı başaran çiftimiz başka hayatlar yaşamaya başlar. Zoe bir müzik terapistidir ve işinde son derece başarılı bir eğitmendir, Max da bahçe düzenleyicidir. Max boşandıktan sonra biraz pişmanlık duyuyor bu belli ama eski karısı Zoe, çoktan Vanessa ile yeni bir ilişkiye girmiş durumda. Üstelik eski karısının cinsel tercihlerinin de değişmiş olduğunu anlayınca onun her nedense hep yanlışa sürüklendiğine inandırmak istiyor kendini sanki lezbiyenlik suçmuş gibi. İnsanların cinsel tercihlerine saygı duyulması gerektiği, bunun onları ilgilendireceğini,normal hayatta onlara sanki bir vebalıya bakıyormuş gibi bakmamayı öğretmek istemiş kitap. Çok da doğru tespitler yapılmış kanımca.

Eve Dönüş Şarkısı 


Zoe partneri Vanessa ile evlendikten sonra çocuk sahibi olma işi Vanessa tarafından gündeme getirilir ve klinikte dondurulmuş olan hali hazırda üç tane yumurtası olan Zoe'nin aklına ''Ben doğuramam ama Vanessa doğurabilir '' sözleri beyninden fırtına gibi geçer ancak bu tek başına alabileceği bir karar değildir eski kocası Max'dan izin almak zorundadır ve hiç de kolay olmayacaktır çünkü Max geleneklerine ve dinine son derece bağlı bir insandır, eski karısının yaşadığı ilişkiden de hiç mi hiç hoşnut olmaması onu Zoe'ye ''O yumurtaları istiyorsan benimle savaşacaksın'' demeye getirir, ona dava açar.


Bundan sonrası biraz karışık ve sinir bozucu. Kitap aşk, evlilik, cinsellik, kimlik üzerine bence çok çok güzel bir roman. Jodi Picoult ilk defa okumama rağmen son kez olmadığının gayet farkındayım. Doğmamış çocuklarının velayeti kime verildi peki dava nasıl sonuçlandı diyecek olursanız bence olması gereken oldu ;)


Kitapla kalın :)

Yorumlar

 1. Bu kitapta en sinir olduğum karakter Vanessa'ydı.Ve nedense de Zoe&Vanessa aşkı hiç inandırıcı gelmedi bana :) Yalnız sonları gerçekten müthişti,özellikle Zoe'nun terapi yaptığı kızın kimin kızı olduğunu anlatan bölümler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana katılıyorum Zoe ve Vanessa ilişkisi bence hayat arkadaşlığı tadında ayrıca kitabı senin blogunda görüp okumaya karar verdim :)

   Sil
 2. ilginç bir konu..Farklı bir tat arayışındayım, iyi gelebilir bana. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Yazarın bu kitabını okumadım lakin okuduğum diğer kitapları yer yer beni kızdırsa da güzel kitaplardı :)) Bunun da ilginç bir konusu varmış :))

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura