Jodi Picoult - Anlaşma

Bu aralar sevdiğim yazarlardan gidiyorum sanki onları okumazsam hayatımda bir şeyler ters gidecek hep bir yarım eksik olacak duygusuna kapılıyorum. İşte son zamanlarda okumaktan müthiş keyif aldığım yazarlardan biri olan Jodi Picoult ise bu tanıma son derece uyuyor.Sürekli blogu takibe alanlar iyi bilir ki çok yakın zamanda bir Picoult kitabı bitirmiştim. Kitabın ismi ''Eve Dönüş Şarkısı'' idi ve beni fena halde sarmıştı konusuyla. Kütüphaneler benim evim  olduğundan bu kitabı rafta görünce aynı yazarın peşi sıra kitaplarını okumama alışkanlığım çok olmasa da uzanıp çekiverdim raftan.
Kitabın konusuna gelince; Harte ve Gold ailelerinin biricik çocukları Chris ve Emily bebekliklerinden bu yana beraber olan iki gözde gencimizdir. 18 sene boyunca yan yana evlerde yaşayan,en mahrem sırlarını birbirleri ile paylaşan,ne olursa olsun birbirlerinden kopmayan Chris ve Emily için 14 yaşlarına kadar gayet masum olan arkadaşlıkları hormonlarının da alevlenmesiyle yavaştan aşka dönüşmeye başlar. Birbirinden 7/24 ayrılmayan,her şeylerini beraber yaşayan iki insan için son derece normal bir durum bu. Sonuçta önce kardeşlik sonra arkadaşlık ardından da aşk duygularını birbirlerine ateşleyen,mutluluk pozları saçan Chris ve Emily için zor bir dönem başlayacaktır. Emily, Chris'in onu sevdiğine ona aşık olduğuna emindir peki ya o gerçekten onu tutkulu bir aşkla mı seviyordur yoksa Chris ile uzun yıllar beraber oldukları için mi asıl hissettikleri bunu perdeliyordur ?


Emily kafasında bu suallere cevap araya dursun Chris'in ondan genç bir erkek olarak beklentileri vardır. Emily ise her fırsatta cinselliğini paylaşmak isteyen bu genç adamdan kaçar ancak sonunda bunu yapmazsa onu kaybedeceğini sanarak onunla beraber olur ve ondan hamile kalır.


Olaylar Emily'in hamile kalması ile başlar. Kafasında ne zamandır kendine bile itiraf etmekten çekindiği şeylerin yeniden beynine  hücum etmesi  ile bir çıkmaza girerken genç kız aslında Chris'i bir arkadaş gibi sevdiğini anlar. Hamileliğini ne Chris ile ne de ailesiyle paylaşan Emily çareyi intihar etmekte bulur. Bunun için de yine hayatta en güvendiği varlığa Chris'e gider ve ona ölmek istediğini söyler.Olay gece yarısı çalan bir telefonla her şeyin değişmesi, Emily'nin başından vurulmuş halde Chris ile beraber oluşu ile devam ediyor. Emily ölürken Chris olay mahallinde yaralı bir şekilde bulunuyor ve tabancada iki kurşun olduğu tespit ediliyor.


Şüpheli olarak gözaltına alınan Chirs Harte, Emily Gold'u başına dayadığı tabanca ile öldürmekten yargılanmaya başlıyor. Bu süreçte sevdiği kızın gözlerinin önünde ölüme giderken ki anını an be an tekrar tekrar yaşayan Chris bakalım dava sonunda gerçekten suçsuz olduğunu ispat edebilecek mi ?Jodi Picoult'un bu kitabı ile iki kitabını hatmeden ben, konusuyla ve kurgusuyla müthiş bir iş çıkardığını gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Bu yıl içinde Jodi teyzeyle yakın temas okumalarım devam edecek.


Beni izleyin anacııım :)

Yorumlar

  1. Konusu ilginçmiş. bende merak uyandırdı. Umarım en yakın sürede okuyabilir :) Teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Okuduğunda yorumunu bekliyorum :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Kemal Varol - Sahiden Hikaye

Zülfü Livaneli - Elia ile Yolculuk