Erendiz Atasü - Gençliğin O Yakıcı Mevsimi

Hellö !

Bu ara çok fazla okuyamadığım yazarlara yönelmiş bulunmaktayım misal bugün size meşhur Can Yayınları indiriminden yararlandığım Erendiz Atasü ve az önce bitirdiğim kitabı Gençliğin O Yakıcı Mevsimi kitabından az biraz bahsetmek gönülleri şenlendirmek niyetiyle yazıma başlıyorum sayın okur !


Erendiz Atasü benim çok çok okuduğum bir yazar değil daha önce yazarın pek çok kitabı elime geçmiş amma velakin elim bu yazarın kitaplarını hep geri itmiş,ötelemiş ve biraz da ''Aman canım sonra okursun şimdi şunu okumalısın '' modunda seyir etmişti. Geçtiğimiz günlerde D&R yaz sezonu indirimde görünce '' Kızım Damla hadi bir şans ver ve al şu kitabı '' dedim kendi kendime ve diğer kitaplarla beraber sepetime ekleyip kasaya doğru yöneldim. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Erendiz Atasü

Kitaptan bahsedelim hadi biraz da ! Kahramanlarımız AyşeAysu, Fethi,Tomris ve kocası Turhan arasında geçiyor. AyşeAysu tıp öğrenimi gördükten sonra bir hastanede ihtisasa başlar o sırada evliliğini yeni bitiren hayattaki yaşamını sorgulayan yakışıklı Doktor Fethi ile tanışır. Aralarındaki ilişki Fethi'nin gidip gelmeleri yüzünden kısa süre içinde büyük bir hezeyana dönüşür. AyşeAysu'nun Fethi'ye duyduğu aşk, ülkesi için kurduğu hayaller, sol örgütün 68 kuşağı içindeki debelenmeleri, bu sol örgütteki gençlerin sürüklenişleri, hükümet ile ilişkilerine yazar Erendiz Atasü farklı pencerelerden bakıp her kahramanın diliyle o yakıcı mevsimde aslında kimlerin kurban edildiğine, kimlerin hayatta nerelere sürüklendiğini anlatmaya çalışırken kadın-erkek ilişkilerine,aralarında yaşanan belirsizliğe tabir-i caizse bıçak sırtı gibi yaşanan hayatlara dokundurmalar yapmıştır.AyşeAysu tek bir bedende iki farklı kadını çağrıştırır. Ayşe sıkılgandır,derin ilişkilere girmekten korkar. Aysu ise gözü karadır,Fethi'ye büyük bir aşkla bağlıdır ve gözünü budaktan sakınmaz. Aysu her seferinde Ayşe'nin korkularını bastırır onu her defasında kendi tarafına çekmeyi başarır. Bu sırada en yakın arkadaşı Tomris ve kendisi gibi doktor olan kocası Turhan ile evliliklerini sorgular mutluluğu başka bedenlerde aramaya başlar. Yazar bu dört kişinin hayatlarına dokunarak 68 kuşağını anlatmaya çalışarak döneme şahitlik yapmamızı istiyor bizden. 


Kitap 175 sayfa ve Can etiketiyle çıkmış daha önce Erendiz Atasü okumadıysanız bu kitapla başlangıcı yapabilirsiniz. Bu kitabı çok çok beğendiğimi söyleyemem kitap çok durağan ve nedense okurken bana o dönemi çok da yaşatamadı sadece şans vermek istediğim için devam ettim. 


Yazarın okuduğunuz ve memnun kaldığınız kitapları varsa tavsiye babında beni bilgilendirirseniz çok sevinirim elbette. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura