Barış Bıçakçı - Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Bizim Büyük Çaresizliğimiz sahi neydi bizi bu kadar çaresiz kılan şeyler? Hevesle başladığımız ancak ilerledikçe bizi sarmayan kitaplarımız mı yoksa her defasında sarıldığımız umutlarımızın bir bir duvara çarpıp tuzla buz olması mı ?

'' Her şeyin geçip gittiğine,yaşadıklarımızın geçmişte kaldığına kim inandırabilir bizi ?Anılarımızı avuç dolusu su gibi her sabah yüzümüze çarpmanın işe yaramayacağına kim inandırabilir ? '' 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Acı hareket etmedikçe üzerimizde birikir 
Sıkı bir dostluk onların ki liseden başlayan sonra kısa bir süre ara verildikten sonra yine yeniden beraber olan Çetin ve Ender'in hikayesiyle başlıyor kitap. Çetin bir inşaat firmasında çalışıyor kendi halinde işine gidip geliyor çok güzel yemek yapıyor,Ender en iyi arkadaşı ailesi küçük yaşta ölünce abisi ile baş başa kalıyor bir süre İstanbul'a gidiyor sonra Ankara özlemi ağır basıyor geri dönüyor çöplüğüne. Ender evde kitap çeviriyor hayatını böyle kazanıyor Ankara'dan ayrılmadı o Çetin'in aksine hep burada yaşadı. Ender okumayı çok seviyor,Edebiyat yönü, mizanseni çok kuvvetli,arada şiir yazıyor kendince bir şeyler karalıyor ha bir de çok güzel aşık oluyor Ender.

Bir gün bu iki adamın yanına 20'li yaşlarında çok sevdikleri bir arkadaşlarını kızı taşınıyor. Zorunlu ve sorumluluk gerektiren bir taşınma tabi bu. Ailesini yakın zamanda kaybeden Nihal bu iki dostun arasında bir çiçek gibi serpilecek bu iki arkadaş da bir zamanlar hayallerini kurdukları düşün tam ortasına düşeceklerdir tabi ki zaman zaman kendilerini yoklayarak,sorgulayarak,irdeleyerek...


Beraber ortak kurdukları düşü mü soruyorsunuz ? Tabi ki aynı kıza aşık olmak :) Nihal'in hayatlarına girmesiyle birlikte bu üç insanın yaşadıklarına,gel-gitlerine şahitlik etmek isterseniz Barış Bıçakçı'nın kendine has üslubu ile kalabalıklaşmayan ama bir o kadar da sizi sarıp sarmalayan cümleleriyle bu kitabı çok seveceksiniz. Ben 2. defa okumama rağmen sanki ilk kez okuyormuşum hissine kapıldım ve yine işaretlediğim çok cümlem oldu. 


Ha bir de sevgili okur kitabı okursanız filmini de izleyin emi daha bir keyifli oluyor yanında güzel bir kahveyle ya da sevdiğiniz herhangi bir insanla. :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Senden Bana Kalan