Erdal Öz - Gülünün Solduğu Akşam

Mekan yazsının ardından güzel bir kitap yorumu yapmadan olmazdı  sanırım iyi denk getirdim :D
Bugün size çok güzel bir kitaptan bahsedeceğim belki tüm okuduklarınızdan daha gerçek daha yaralı bir hikaye gerçek, yaşanmış yakın tarihe ilmek ilmek işlettirmiş bir hikaye Deniz,Yusuf ve Hüseyin'in hikayesi onların nezdinde bütün devrimci gençlerin hikayesi.kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Erdal Öz bir dönem hapishanede iken Deniz,Yusuf ve Hüseyin ile görüşür onların dilinden anlatı biçiminde bu kitabı hazırlar.THKO ( Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ) adli devrimci örgütün önderlerinden Deniz Gezmiş,Yusuf Arslan ve Hüseyin İnan ve arkadaşlarıyla o dönem yattığı Ankara Mamak Cezaevinde karşılaşan yazar Erdal Öz deniz Gezmiş'in isteğiyle ve kendi ağzından başlarından bugüne kadar neler geçtiğini,neler yaşadıklarını hangi işkencelere maruz kaldıklarını, amaçlarını anlattığı harika bir baş yapıt. Yakın tarihe bir utanç, bir kara leke olarak geçen bu üç gencin idamı o dönem çok konuşulmuş çok tartışılmıştı nitekim onları kurtarmak için başlatılan kampanyaların hiç biri işe yaramadı ve bu üç yürek idam edildi.Bu yapılan konuşmaları yazar Erdal Öz; Deniz,Yusuf ve Hüseyinle beraber notlarına aktarırken çok sıkıntı ve güçlükle karşılaştı. Herkesin gözünün üzerinde olduğu bu üç kişiyle bir araya gelmek, onların anlattıklarını birebir geçirmek çoğu zaman yazarı zorlamış. Başta onların hikayelerini romanlaştırmak istemiş ama daha sonra anlatı olarak kendi ağızlarından derledikleri yaşamlarını okura bu şeklide sunmayı tercih etmiş.


Yakın tarihe ışık tutan ve bir dönemi çok çok iyi analiz edip size anlatan bu kitabı şiddetle alıp okumanızı tavsiye ederim. Yazarın daha sonraki kitabı olan Yaralısın benim bundan sonraki tercihim olacak.

Hepinize mutlu hafta sonları :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Senden Bana Kalan