Jane Austen - Emma

Çok esintili ve rüzgarlı bir Ankara'dan çok çok selam sevgili okur ! Sizin oralarda az da olsa soğumaya, hafiften de olsa kış mevsimini size hissettirmeye başladı mı ? Ankara'ya yaz geç gelir kısa sürer sonbahar ve kış mevsimine hemen kollarını açar. Ankara'da sonbahar çok başkadır kitap okumanın, parklarda amaçsızca dolaşmanın zevki, tiyatro izlemenin keyfi hele çok çok güzeldir işte bu güzellikleri yaşarken de haliyle okuduğunuz izlediğiniz şeylerden daha çok zevk alabiliyor,yaşadığınız bütün olumsuzlukları bir kenara itiveriyorsunuz. Mutlu olmak gibisi var mı be sevgili okur hadi o zaman biraz da kitap konuşalım ister misin :) 


Bugün size İngiliz edebiyatından çok sevdiğim bir yazar olan Jane Austen ile merhaba demek istiyorum. Jane Austen herkes Aşk ve Gurur kitabı ile tanınıyor ve bu kitabın 2005 yılında filmi de çekildi. Hazırsan biraz Jane Austen ve Emma kitabının bende yarattığı etkiden bahsedelim.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Kuğulu Park'ta okumalarım.


Emma, Jane Austen'ın ölmeden önce henüz 39 yaşındayken yazmış olduğu son kitabıdır. Yazar bu kitabın onun en sevdiği kitabı olduğunu söylemiştir.

Roman, Londra'nın güneybatısında  yaşayan seçkin bir grup ailenin (köy-kasaba arası bir yerleşim yeri) işi,aile hayatları ve elbette birbirlerinin yaşamlarına dair kesitleri anlatıyor. Kitaba ismini veren Emma Woodhouse 20'li yaşlarında yaşlı babası ile beraber yaşayan genç bir kızdır. Ablası İsabella genç yaşta evlenmiş ve yanlarından ayrılmıştır aynı şekilde ona uzun süreden beri dadılık yapan Mrs.Weston ise evlenip kendi yuvasını kurmasıyla baba-kız tek başlarına kalmışlardır. Emma bu süreçte kendisine kendi sınıfından olmayan,uysal ve toy olan Harriet Smith'i arkadaş olarak güzüne kestirir amma velakin genç kız için münasip bir eş adayı bulma Emma'nın başına hiç beklemediği dertler açacak onu fazlasıyla zorda bırakacaktır. 


Yapıtlarında dönemin İngilteresini, o dönemde yaşayan insanların yaşayışlarına fazlasıyla yer veren Jane Austen özellikle soylular, taşrada yaşayan burjuvalar arasındaki ilişkiyi yansıtmaya çalışmış. Yazarın çoğu zaman yaşadığı dönemi alaya aldığı ve eleştirdiği de romanı okudukça gözlerden kaçmayacak bir özellik. 


Can Yayınlarından çıkan Emma, toplam 480 sayfalık bir kitap. Çevirisini Nihal Yeğinobalı'nın yaptığı kitap gereksiz diyaloglarıyla beni zaman zaman sıksa da klasiklerden hoşlanan her kitapseverin okuması ve kütüphanesinde bulundurması gereken bir eser. 

Yorumlar

 1. Ankara ne kadar da güzel.. Kış aylarını çok severim ve Ankara onu bana hissettirecek gibi. Umarım birgün yolum düşer :)

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,

  Yazınızın girişindeki üslubunuz çok hoş :) Soylular ve burjuva arasındaki ilişkiyi alaycı bir dille anlatan bu kitap, okunmaya değer gibi duruyor... :)

  YanıtlaSil
 3. Kitaplığımda yeri olan bir kitap ben bu tarz yazıları çok seviyorum sen de yerinde yorumlamışsın :) görüşmek üzere

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiği kadar anlatmaya çalıştım :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz