Tahsin Yücel - Sonuncu

'' Bir zamanlar kimi insanlar yaratır,kimi insanlar da onlara öykünerek bir yerlere gelirlerdi. Sonra ortada olan,herkesin gördüğünü yazma yaklaşımı geldi. Son zamanlarda da kendinden hiçbir şey katmadan başkalarını yineleme akımı başladı.''

Ne kadar doğru bir cümle öyle değil mi ? Şimdiki popüler kitaplara baktığımızda,en çok satan listelerini kurcaladığımızda bazı kitapların bu nitelikte olduğunu görmek o kadar da zor olmasa gerek. İşte Tahsin Yücel bunun ayrımına yıllar önce varmış Sonuncu gibi harika bir eseri Türk Edebiyatına kazandırarak yine bir farkındalık yaratmış. Bugün bir başka Tahsin Yücel romanı olan Sonuncu kitabını konuşalım istedim sevgili okur hazırsan başlıyorum.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Tahsin Yücel Sonuncu kitabında aslında kitaplara,edebiyata ve basına dair çok çeşitli saptamalarda bulunurken okuyucuyu düşündürtmeyi iyi beceriyor.Selami Bey, İstanbul'un en köklü ailelerinden gelen eğitimini Fransa'da tamamlayan bir felsefecidir. Felsefe doktorasını yaptıktan sonra evlenir,çocukları olur herkes gibi sıradan bir hayat sürmeye başlar ancak usunda gençlik yıllarından beri hayalini kurduğu kitabını yazmak vardır. Çocukları büyürken o en büyük hayalini gerçekleştirmenin tam vakti olduğunu düşünür ve harekete geçer. Bu hedefte ilerlerken onu en çok destekleyen kişi hiç kuşkusuz eşi Zarife Hanım olur ancak Selami Bey kendini yazacağı kitaba o kadar kaptırmıştır o kadar vermiştir ki her sabah erkenden kalkıp çalışma odasına gitmekte, onlarca kitap satın almaktadır. Onun bu durumunu gören çocukları ve eşi onun için zaman zaman endişelenmekte özellikle çocukları onunla ve bitiremediği kitabıyla alay etmektedirler. Kitabına başladıktan tam 40 yıl sonra onu bitiren Selami Bey seksenlerinin başında daha bir kere bile okuyamadığı kitabını bastırdıktan hemen bir gün sonra ölür. Asıl serüvende bundan sonra başlıyor zaten. Kitabı Serencam tamı tamına 24.718 sayfa olan Selami Bey bunu sadece kendi için bastırmıştır ve kitabı başından sonundan okuyan tek bir Allah'ın kulu yoktur. 

Kitabı genel anlamda çok çok beğendiğimi söylemeliyim aktı gitti elimde hali hazırda D&R indiriminden almıştım bu yaz eğer elinizde ise fazla bekletmeyin.


Yorumlar

  1. Fiyatı çok uygunmuş.Okumak gerek :)

    YanıtlaSil
  2. Bloğunu yeni keşfettim hemen takibe aldım 😊 Bu kitabı da hemen okumalı dr indirimini kaçırmadan

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz