Thomas Hardy - Çılgın Kalabalıktan Uzak

İyi bayramlar canım okur :)

Bayram günü size geçen hafta bitirebildiğim bir klasik olan Çılgın Kalabalıktan Uzak adlı kitaptan söz etmek biraz hoş-beş etmek ve kitabın yazarı olan Hardy'den bahsetmek isterim. Okumaya niyetliysen buyur buradan yak ve oku sevgili okur başlıyorum.

kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Çılgın Kalabalıktan Uzak uzun zaman önce filmini izlediğim bir kitap sinemaya uyarlanışı da gayet başarılı.
Uzun bir zaman önce bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu kitabın filmini izlemiştim kitabını da okumak geçen hafta nasip oldu iyi ki de okumuşum diyorum çünkü okuduğunuz bir kitabın filme uyarlanışı hakkında az çok fikir sahibi olabiliyor kitap ile film arasında yorum yapabiliyorsunuz.


Kitabın konusuna gelirsek güzel ve genç Batsheba Everdene kendisine miras kalan büyük,bakımsız ve sorumluluğu bir hayli fazla olan çiftliği çevirmek için Weatherbury köyüne gelir. Güzelliği kadar sahip olduğu meziyetleriyle de bütün kasabanın ilgi odağına gelen Batsheba duygularından çok mantığı ile hareket etmektedir. Kibirli oluşu, burnunu milim yerinden indirmeyişi onu diğer kadınlardan ayırmakta bu yüzden de erkekler tarafından zor kadın olarak nitelendirilmesine sebep olmaktadır.

Batsheba yerleştiği kasabadaki üç erkeğin ilgi odağı olacak ve üç erkek arasında bir duygu dolanımı yaşayacaktır. Bu üç erkekten biri saplantılarının tutsağı olmuş çiftlik sahibi William Boldwood, asiliği,çapkınlığı ve kumara düşkünlüğü ile bilinen Çavuş Troy ve geçmişinde ona evlenme teklif edip red cevabı alan sadık,becerikli,yakışıklı Gabriel Oak'tır.


Kitabın ilk 300 sayfasını okurken sıkıldığımı itiraf etmeliyim zaten 300.sayfadan sonra hızlandı ki kitap 491 sayfa zaten. Genel olarak klasik okurken beklentim oldukça yüksek amma velakin bu kitabın filme uyarlanışını çok beğendiğim için kitabının da güzel olacağını düşünmüştüm, yanılmışım. Yine de kesinlikle zaman kaybı olmadı benim için. Sık sık Batsheba'ya çok sinirlendiğim için kitabı bıraktığım da olmuştur ki cidden sinir oldum bir kadın bu kadar kendini seven sadakatle bağlanan bir erkeği yani Gabriel'i görmezden gelmemeli be :)


Genel olarak bulursanız,rastlarsanız ve klasik okumaktan hoşlanıyorsanız okuyun :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura