Aslı Erdoğan - Mucizevi Mandarin

"Yaşlı ve çirkin bir mandarin'', karşılığını parayla ödeyeceği zevk gecesi için olağanüstü güzel ama taş kalpli bir fahişeye gitmiş. Sabaha karşı yaşlı adamın uykuya dalmasını fırsat bilen genç kadın, soyguncu dostlarını çağırmış. Ne var ki mandarin, tilki uykusundan fırladığı gibi olanca gücüyle karşı koymaya, dövüşmeye başlamış. Haydutlar hem kalabalık, hem de işinin ehliymiş. Onu kolayca köşeye sıkıştırmışlar. Ancak ne kadar vururlarsa vursunlar, bu zayıf, çirkin bedende yara açılmadığını, can alıcı darbelerin iz bırakmadığını görmüşler. Bıçaklarını, kılıçlarını çekmişler ama en keskin bıçak, en acımasız kılıç bile mandarine hiçbir şey yapamıyormuş. Sonunda korkup kaçmışlar. Dövüşü izleyen kadın, yaşlı adamın mucizevi gücünden etkilenmiş, bir kez daha, bu sefer aşk adına sevişmek istemiş. Onu hayranlıkla, arzuyla, şefkatle okşamaya başlamış. Gel gelelim, güzel kadının her dokunuşunda mandarinin bedeninde yeni bir yara beliriyormuş; dövüşün, darbelerin, bıçakların, kılıçların açtığı yaralarmış bunlar. İçten bir ilgi ve şefkat görene dek gizli kalmışlar. Sonunda mandarin, kanlar içinde kadının kollarına yığılmış, ölmüş".

Aslı Erdoğan ve kitabı Mucizevi Mandarin adlı kitabından bir alıntı ile başlıyorum yeni postumda bu da demek oluyor ki bugün Aslı Erdoğan'dan bahsediyorum. Hazırsan sevgili okur hadi başlayalım konuşmaya.

kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Yazarın okuduğum ilk kitabı Kabuk Adam. Kabuk Adam yorumu blogumda mevcut.
İtiraf etmem gerekirse uzun zamandır Aslı Erdoğan okumuyordum. Bu da haliyle beni kitapları incelerken rafta onun adını görmem ve kitabını çıkartıp okumak için son sürat almamla noktalandı bit- tabi.


Aslı Erdoğan'ı herkesin anlayabileceği bir yazar değil bana kalırsa. Yazarın ilk kitabı olan ve aynı zamanda benim de ilk okuduğum kitabı ''Kabuk Adam'' tamamiyle onun yaşamından bir kesit eğer hala okumadıysanız yazarı daha iyi tanımak için bu kitapla başlayabilirsiniz.


Mucizevi Mandarin bir öykü kitabı. Kolay bir okuma olmadı benim için bu kitap ama sonunda yazarın dünyasının kapısını araladığımı da söyleyebilirim. Yazarın Cenevre sokaklarında aşık oluşu,gözünü kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalışı,aşktan kaçışı ve aşka teslim oluşu, içinde bulunduğu ruhsal durumları,gel-git karmaşasını anlatan bir kitap Mucizevi Mandarin.


Düşünün bir kere çok sevdiğiniz bir adamdan ayrılıyorsunuz iki hafta sonra gözünüzde bir hastalık belirtisi başlıyor ve siz tek göz yaşamaya mahkum size yabancı olan bir ülkede oradan oraya anılarınızla yaşamaya esir edilmişsiniz ne fena öyle değil mi ?


Everest Yayınlarından çıkan kitap 142 sayfa. Kesinlikle okuyun demiyorum size hazır olunca edinin diyorum sadece. 


Not :Bu arada Mandarin Çin'de devlet memurluğu yapan kişilere verilen ad imiş.

Yorumlar

  1. Yanıtlar
    1. Hem de çok zor ama ayakta durmayı bilen güçlü bir yazarmış :)

      Sil
  2. Zor şartlarda ayakta durmaya çalışan biri belli ki. Alıntıya bayıldım tek kelime ile

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz