Ahmet Hamdi Tanpınar - Saatleri Ayarlama Enstitüsü

'' Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.''

Saatleri Ayarlama Enstitüsü kitabını okumadıkça kendinizi iyi bir okuyucu konumuna koymayın çünkü bu kitap her okuyucunun senede bir kere okunması gereken bir baş yapıt olmakla beraber altı çizilesi bir sürü cümleye sahip şahane bir kitap.


Ekşi sözlükteki şükela sözleri okumak için TIK TIK yapınız :)


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
''Ayar saniyenin peşinde koşmaktır.''

Türk Edebiyatında kurgusu en iyi olan kuşkusuz romadır Saatleri Ayarlama Enstitüsü. Eski-Yeni tartışmalarının içinde kendi ironisini de işin içine katarak bir taraftan içinde yaşadığı toplumu eleştiren bir yandan da keskin insan gözlemleriyle kitaptaki karakterlerine can veren Ahmet Hamdi okurken bizi bambaşka bir evrene ışınlıyor.


'' Hepimiz kendi masallarımızın kurbanlarıyız.''

Romanın baş kahramanı Hayri İrdal aslında hiçbir işlevinin olmadığı bir kurumun müdürüdür ki bu kurumun hiçbir işe yaramadığını bilhassa kendi iş birlikçisi olduğu velinimeti Halit Ayarcı'ya söylemektedir. Her defasında Saatleri Ayarlama Enstitüsü adlı kurumun gerekliliği konusunda Halit Ayarcı tarafından susturulan kahramanımız bir yandan da havadan sudan gelen rahatlığını bozmak istememektedir.


Aşağıdaki cümlede kitabın son sayfalarında yer verdiğim alıntı ise Türkiye toplumunun bil-hassa Türkiye entelektüelinin bakışını çok güzel özetler. 

''Hayır, yalan söylemiyorlar, diyordum.İkisinde de samimiydiler, yeniliği kendilerine ucu dokunmamak şartıyla seviyorlardı, hala da o şartla seviyorlardı.'' 


Kitap pek çoklarına göre sıkıcı denilse de ben kitabı sıkıcı bulanların gerçek bir okuyucu olduklarına inanmıyorum. Ahmet Hamdi Tanpınar gerçek bir hazinedir onu okuyan gerçekten bunu kolayca anlar ve sahiplenir. Kolay mı Orhan Pamuk senelerdir Ahmet Hamdi'den beslenir. :) 

Yorumlar

  1. Kütüphanem de olmasına rağmen okuyamadığım, sıranın gelmediği kitaplardan. Belki de kalın olması da gözümü korkutuyor olabilir. Boş, uzun bir zamanda kısa sürede okumak istediğim kitaplardan :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Gözünü korkutmasın boş bir zamanında kafanı vererek oku :)

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe