Orhan Pamuk - Kafamda Bir Tuhaflık

Bakıyorum da en son ne zaman Orhan Pamuk okumuşum diye. Karşıma Şubat 2016 ve Kırımız Saçlı Kadın kitabı çıkıyor. Bu kitabı yazar Kafamda Bir Tuhaflık kitabından sonra çıkarmış ve çıktığı günlerde çok ilgi görmüştü okuyucular tarafından. 


Kırmızı Saçlı Kadın kitabının yorumu için TIK TIK 


Bu kitabı uzun zaman almayı planlamış ama hep ertelemiştim çünkü araya hep başka kitaplar giriyordu. Gel zaman git zaman Ağustos ayında çok sevdiğim birinden hediye geldi bu kitap bende içeriğini az-çok bildiğim için kitabı kış mevsimine saklamayı uygun gördüm. 

kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Orhan Pamuk çılgınlığında bir deha var . '' Umberto Eco''

Kafamda Bir Tuhaflık hem modern bir aşk hikayesi hem de bir nevi destan diyor kapağın arka kısmında. 1969-2012 yılları arasında kırk yılı aşkın bir bir süre İstanbul sokaklarında yoğurtçuluk,satıcılık, bozacılık yapan Mevlüt Karataş'ın hikayesini okurken hem içlenecek, hem neşe ile hüznü bir arada yaşayacak hem de gittikçe kaybolan geleneklerimize bir nebze yaklaşacaksınız.


Mevlüt Karataş'ın kırk yıl önce İstanbul'a babasıyla gelişini, okul yıllarını, satıcılık yaparken yaşadıklarını, aşık oluşunu, aşık olduğu kızı kaçırırken başına gelenleri, evliliğini, çok sevdiği kızlarıyla olan ilişkisini, zamansız ölen eşi Rahiya'nın yasını tutuşunu okurken o kadar güzel bir içtenlik, samimiyet kaplıyor ki içinizi o hisse engel olmak şöyle dursun içinize akmasını istiyorsunuz adeta. 


Kitabın kapağını açıp okumaya ilk başladığım andan itibaren nasıl bir titizlikle yazıldığını anladım. Bir kitap zaten okunurken her daim hissettiriyor nasıl incelikle yazıldığını.

Mevlüt'ün hikayesini okurken onun hayata bakışını, iyi niyetini, çocuksu yüzünü hep gözümde canlandırmaya çalıştım. Okurken içimi bir sıcaklık kapladı ve eskiden soğuk kış gecelerinde sokaklarda ''Boza-aa'' diye bağıran ve gittikçe kaybolan sokak kültürümüz geldi, burnumun direği sızladı.


Kafamda Bir Tuhaflık okurken sizi o denli sarıp saracak ki sayfaların bu denli hızlı akmasına hem şaşıracak hem de Niyet mi Kısmet mi sorusuna cevap arayacaksınız. :)


Yorumlar

  1. Elinize sağlık. Benim de yeni bir sitem var takip ederseniz veya makalelerimde merak ettiğiniz şeylere yorum yaparsanız sevinirim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe