Murat Uyurkulak - Tol

Yağmurlu Ankara'dan herkese kocaman selamlar :) Yılbaşından bu yana bloga pek uğrayamadığım doğrudur ama bunun için haklı gerekçelerim vardı. Birincisi Ankara Kitap Fuarında Yapı Kredi Yayınlarında çalışmaya başladım fuar bittikten sonra da fena hastalandım ve hala da hastayım :(  İşte bu sebeplerden ötürü buraya çok uğrayamadım.  


Hazır geri gelmişken sizlere dün bitirdiğim ve benim yeni tanış olduğum bir yazardan ve kitabından söz etmek istiyorum. Murat Uyurkulak ve Tol kitabı benim bu yılın başında okuduğum ilk kitap oldu.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Tol kelimesinin anlamı ''İNTİKAM''Murat Uyurkulak ismini çok duyar olmuştum bu da benim merakımı cezbetmiş olacak ki yine bir kütüphane maceramda kendisinin üç kitabını da raflarda bana bakarken gördüm. Aslında yazarın Merhume kitabıyla başlayacaktım ancak elim istemsiz Tol kitabına gitti bende bu kitabı aldım.


Tol kelimesinin kürtçe anlamı İntikam demekmiş. Yazar kitabını '' Devrim vaktiyle bir ihtimaldi ve çok güzeldi. '' cümlesiyle açıyor. 


Kitap epeydir yazı yazmayan ayyaş bir şairle; hayattan çoktan vazgeçen, benliğini kaybeden bir genç arasında geçiyor.  Bu iki adam Diyarbakır'a yaptıkları bir tren yolculuğunda birbirlerine yakınlaşıyor bu yakınlaşma sonunda ise aslında birbirlerine rastlamalarının bir nedeni olduğunu anlıyoruz. 


Bu tren yolculuğuyla beraber Türkiye'nin yakın tarihine de bir yolculuğa çıkarken geçilen her istasyonda Türkiye'nin siyasi tarihi de yavaş yavaş seriliyor gözlerimizin üzerine.


Tol kitabı beni sadece sonlarda yakalayabilen bir kitap oldu. Açıkçası benim bu kitaptan beklentim çok büyüktü ama ben kitaba sanırım ya ısınamadım ya da yanlış bir zamanda başladım. Altını çizdiğim satırlar elbette var ama benim beklentimi ne yazık ki karşılamaktan biraz uzak kaldı Tol. 


Murat Uyurkulak'ın başka kitaplarına da yıl içinde şans vermeyi düşünüyorum ama önceliğim başka kitaplarda :)

Yorumlar

 1. İstanbul'dan da sana selam olsun ve geçmiş olsun arkadaşım.
  Murat Uyurkulak ismini çok duyuyorum fakat bir türlü okumak nasip olmamıştır. Tol kitabını ben de deneyeyim. Belki farklı bir yorum getiririm :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler okursan senin yorumunu da okumak isterim :)

   Sil
 2. Meltem Gürle'nin tavsiyelerinden biri olduğu için benim de listemde.

  Geçmiş olsun.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz