Nazlı Eray - Ayışığı Sofrası

Fantastik edebiyatı özlemişim o yüzden bende okumalarıma hasta da olsam Nazlı Eray ile devam etmeye karar verdim. Nazlı Eray ile bu yaz Tunalı'da karşılaşmıştık o ayaküstü muhabbet bile beni nasıl mesud etti tahmin edersiniz. Nazlı Hanım hem çok pozitif bir yazar hem de her daim yüzü ışıl ışıl size bakarken. Onun bu pozitifliği size de bulaşıyor ister istemez ve içiniz ısınıveriyor anında.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Ayışığı Sofrası - Nazlı ErayAnkara Kitap Fuarında görevliyken kaçıp bir ara yanına imza almak için gittiğimde bana ''Damla eğer okumadıysan sana Ayışığı Sofrası kitabımı imzalamak isterim seni çarpacak demişti.'' bende kitabı hemen alıvermiştim. Fuardan sonra elbette vücudum bunca yorgunluğa ve erken kalkmaya alışamamış olacak ki fena halde hastalandım hala da öksürmekten kendimi alamıyorum. Kendimi biraz toparlayınca ilk işim bu kitabı yamacıma alıp okumaya başlamak oldu ve nihayetinde dün bitirdim. Aslında kitabı bir gün içinde rahatlıkla bitirebilirdim ama hastalıktan başımı kaldıramadım:


Fantastik edebiyatın kraliçesi Nazlı Eray, bir kentin gecesinin kadife karanlığını, onun içinden üç yüz yıl sonra yeniden dünyaya uyanan Eshab-ı Kehf kıssasının Yedi Uyuyanlar'ını ve köpekleri Kıtmiri, sonsuz Ankara gecesi içinde çıkıp gelen bu kahramanlara anlam vermeye uğraşan Serra'yı, Serra'nın hayatında çok önemli bir yere sahip Aşo'yu, sürekli karı gibi dırdır yapan Karı Şefik'i bize öyle bir anlatımla veriyor ki kitabın ne zaman bittiğine, hikayenin ne ara sonlandığına şaşırıp kalıyorsunuz.Nazlı Eray'ı daha önce hiç okumamış olanlar için Ayışığı Sofrası iyi bir başlangıç sayılabilir şayet farklı şeyler okumak istiyorum değişik bir tat arıyorum derseniz yazarın bu kitabını seveceğinizi düşünüyorum. 


Nazlı Eray'ın daha önce okuyup blogda yorumladığım Aydaki Adam Tanpınar kitabı için tık tık

Nazlı Eray'ın yine önce okuduğum blogda yorumladığım Aşkı Giyinen Adam kitabı için tık tık 
Yorumlar

 1. Ashab-ı Keyf üç yıl değil üç yüz yıl uyumuştu, sanırım yazarken unutulmuş :)

  Nazlı Eray'ın da Venüsün son gecesi romanını okumuştum. Bir günde bitirmiştim ve konusu da ilginçti aslında ama sürekli kendisini tekrar ettiği için beğenmemiştim. Aynı tarz değildir umarım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarken acele ettiğimden kontrol etmedim. Nazlı Eray fantastik edebiyat ile hasbihal olduğundan konuları hep o yönde oluyor :) ben seviyorum şimdilik

   Sil
  2. Bende KEYF yazmışım. Kehf olacaktı aslında. Sen önce kendine bak desen haklısın valla :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura