George Orwell - Hayvan Çiftliği

Hayvan Çiftiği, benim ara ara okuduğum kitaplardan. George Orwell'ın zekasına ve yazım gücüne hayran olmamak elde değil zaten. Kaç defa okuduğumu kaç kere oyununa gittiğimi hatırlamam inanın ama her okuduğumda ya da izlediğimde oyununu tüylerim ürperir, düşündürür, beynimi yakar bu eser.


Ülkemizde daha çok 1984 kitabıyla tanınan Orwell, Hayvan Çiftliği ile eseriyle sizi çarpacak yer yer beyninizi yakacak cinsten bir kült bir eser.  1940'lardaki ''reel sosyalizm''in eleştirisi olan bu roman,dünya edebiyatında yergi türünün en önemli örneklerinden kabul edilir.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
George Orwell ülkemizde genellikle 1984 romanı ile tanınır.

George Orwell 

Hayvan Çiftliği 

Yayınevi: Can Yayınları 

Sayfa sayısı: 158

Çeviri: Celal Üster 


Hayvan Çiftliği tiyatro oyunu gözlemlerimi ve yorumlarımı okumak isteyenler için tık tık :) 


Bu kitapta başrol hayvanlarındır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar,kendilerini sömüren,zulmeden insanlara karşı savaş açarlar. Çiftliğin sahibi olan Jones ve işçileri kovan hayvanlar, yönetimi ele geçirirler tek istedikleri daha rahat daha özgür bir ortamda yaşamak, eşitlikçi bir ortamda barış içinde geçinebilmektir. Başlarda bu istedikleri olurken her nedense aralarında en akıllı olan domuzlar kısa sürede ilan ettikleri kurallardan dönerler. Devrimi yapan domuzlar başlarda öne sürdükleri kuralları yavaş yavaş değiştirir hatta kaldırırlar yani devrimi yapan kişiler devrimden dönen kişilerdir ve bu sefer eski yönetimi de aratacak cinsten de acımasız olmuşlardır.


Yazar bu romanında sanki ileriyi görmüş olacakları sezmiş gibi bir tavır takınarak hem dönemini eleştirmiş hem de önder domuzun Stalin'i simgelediğini açıkça belirtmiştir. 

Diktatörlük yönetimini anlatan bu kitabı hala okumadıysanız daha fazla bekletmeyin derim.Yorumlar

  1. Merhaba sizi yeni keşfettim.Bu kitabı okumuştum.Bir yönetim hayvanların dilinden ancak bu kadar güzel eleştirilebilir dedirtmişti okurken.Emeğinize sağlık.

    YanıtlaSil
  2. beynim cozurdamaya başladı bile :D

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz