Hakan Akdoğan - Nü Peride

'' Aşk, dönülmez bir sonun başlangıcıdır çoğu zaman. Bir uçurumun kenarıdır ve görünmez bir elin uzanıp sizi oradan almasını beklemektedir.''


Hakan Akdoğan isimini bir süredir bazı blogger sahibi arkadaşlarımdan duyuyordum özellikle geçen yaz başında yazarın Nü Peride adlı kitabını neredeyse her yerde görür olmuştum elbette benim huyum herkes bir kitabı topluca okurken onu okumamak hatta yüzüne bile bakmamak olunca Nü Peride'yi okumak bugüne kısmet oldu. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
                           Yunus Nadi Roman Ödüllü


Kitabın adı: Nü Peride 

Yazarı : Hakan Akdoğan

Yayınevi: Aylak Adam 

Sayfa sayısı:124


Bu benim ilk Hakan Akdoğan kitabımdı yani bir bakıma yazarla ilk tanışma kitabım oldu. Kitaba hiçbir fikrim olmadan başladım kurgusu,olayı anlatmaktaki mizanseni güzeldi özellikle iki olayı birbirine bağlayışı da iyiydi ancak her ne hikmetse bu aralar çok iyi kitaplar okumamdan mıdır nedir bu kitabı biraz nasıl derler aşağıda buldum. Bakın, kesinlikle güzel değildi demiyorum sadece benim son zamanlarda okuduğum kitapların biraz gerisinde kaldı. 


Kitabın konusuna gelirsek ressam Halil'in tutku ile çizmekte olduğu çıplak kadın portreleri onun için bir bağımlılık haline gelmiştir ancak bu kadın portrelerini çizerken ihtiyaç duyduğu o dönemin Osmanlısında imkansızdır. Çıplak poz verecek kadın bulamaz bu yüzden hamamları gözetler ve kendince portrelerini çizmeye çalışır amma velakin bir gün hamamda gördüğü Peride onun aklını başından alana dek. Peride'yi çıplak bir şekilde resmetmek onda bir saplantı haline gelmiştir en sonunda bir gün Peride'yi kaçırıp bayıltır ve çıplak bir şekilde resmeder. 

Halil'in tutku ile çizdiği Nü Peride'nin günümüzdeki izinin, Mihriban ve Ermeni Ante'nin duygu dolu aşklarının anlatıldığı kitapta olaylar Beril-Necati ve Nevtan üçlüsünün bu hikayeyi keşfetmesiyle değişik bir hal alır.

Bugün ile geçmişi birbirine bağlayan güzel bir döngü oluşturmuş Nü Peride. Okurken zevk duyuyorsunuz bir yandan da bu hastalık derecesine varan hikayeyi merak ediyorsunuz. 


Kitap gerçekten güzel kurgulanmasına rağmen bana bir tamamlanmamışlık hissi verdiğinden 10 üzerinden 10 veriyorum diyemem ama elinize geçerse okumanızı öneririm.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe