Laura Esquıvel - Acı Çikolata

'' Eğer aşırı bir  heyecan yüzünden içimizdeki tüm kibritler birden alev alırsa, öyle güçlü bir ışıma olur ki olanaklarımızla gördüğümüz alanın ötesi aydınlanır ve gözlerimizin önünde ışıl ışıl bir tünel açılır.  Bizi, yitirmiş olduğumuz, kutsal kökenimize götüren yoldur bu. Cansız kalmış vücudu terk eden ruh, geldiği yere dönmek ister.''


Laura Esquıvel ve Acı Çikolata uzun zamandır ilgimi çeken kitaplardan biriydi en nihayetinde sevgili Zeynep bana sürpriz yapıp bu kitabı alıp yolladı okumam için ve elbette ben kitabı bitirdiğimde yine şahane bir okuma yapmış olmanın verdiği hazla yazarın diğer kitaplarını incelemeye başladım.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Acı Çikolata Meksika Devrimi sırasında De la Garza ailesinin en küçük kızı Tita'nın mutfak ve aşk hikayesini anlatan sıcacık bir kitap.

 Acı Çikolata 

Laura Esquıvel 

Can Yayınları 

Sayfa sayısı: 221 

Çeviri: Havva Mutlu 


Okur, ACI Çikolata'da Meksika Devrimi sırasında De la Garza ailesinin en küçük kızı olan Tita'nın mutfağına konuk oluyor. Tita'nın mutfak sırlarını ve yemeklerini pişirirken içine kattığı,sevgiye,öfkeye,göz yaşına ortak olurken Tita'nın makus talihine de şahitlik ediyor.  

Tita, evin en küçüğü olduğu için annesi ölene kadar ona bakmakla yükümlüdür ve bu gelenek yüzünden evlenmesi yasaktır. Bu yasak yüzünden çok sevdiği Pedro ile evlenemeyen Tita annesi Elena'dan ve onun bağnaz yasaklarından nefret etmektedir. 

Elena annenin evlenmesini kati suretle yasakladığı Tita talihine bir süre boyun eğer ve sesini çıkaramaz ancak Pedro sırf ona yakın olabilmek için Tita'nın kız kardeşi olan Rosaura ile evlenir ve çiftliğe yerleşir böylece iki aşık  Elena annenin gözleri üzerlerinde bir yaşam sürmeye başlarlar.

Kitabın bundan sonrasını size anlatmıyorum çünkü sizin de bu kitabı okumanızı ve en az benim kadar zevk almanızı istiyorum. 

Tita'nın mutfak macerasında neler yaşadığı, Pedro ile engelleyemediği aşkı ve yemeklerini pişirirken ki ruh halinin yemeklerine yansıyışı sizi hem etkileyecek hem de kitabın hiç bitmesini istemeyeceksiniz. 

Meksikalı yazar Laura Esquıvel Acı Çikolata'da bir kadının geleneklere nasıl baş kaldırdığını, nasıl yaşam mücadelesi verdiğini  altını çize çize okuyucuya anlatmaktan geri kalmıyor. Yorumlar

  1. Ratatuy'un insan hali herhalde bu kız. Şu sırf kıza yakın olmak için kız kardeşiyle evlenmesi harbiden çok ilginçmiş. Teşekkür ederim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bende bu güzel benzetmen için teşekkür ederim :)

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz