Patti Smith - Çoluk Çocuk ( Just Kids )

''Hadi fotoğraflarını çek'' dedi kadın, hayretler içindeki kocasına. '' Sanatçılar galiba''
''Hadi canım'' dedi, adam omuz silkerek. '' Bunlar Çoluk Çocuk.''


Patti Smith ve (Just Kids) Çoluk Çocuk yine benim okuma listemdeydi ve en nihayetinde yine bir kütüphane ziyaretimde karşıma çıkmış hadi beni al ve oku Damla demişti M Treni kitabıyla birlikte. Beni takip edenler tam bir kütüphane bağımlısı olduğumu ve okuduğum kitapların bir kısmını oradan temin ettiğimi artık biliyorlar, bilmeyenlerse bu posttan sonra öğrenmiş oldular. :) 


Bu kitabı nasıl anlatsam, nasıl yorumlasam gerçekten ciddi anlamda düşündüm. Kitapta etkilendiğim çok fazla şey var ama bunları nasıl toparlarım, size nasıl anlatırım çok bilemedim. Bende kitap bana ne hissettirdiyse size onu anlatmaya karar verdim sanırım böylesi daha mantıklı. 


kelebenkinnotdeferi.blogspot.com
Just Kids 
60'ların, 70'lerin o büyülü dünyasını sever misiniz ? Bob Dylan, Jimi Hendrix dinler arada çiçek çocukları hayal edip, bir fincan kahve eşliğinde o dönemin içine girmek ister miydiniz ? Eğer cevabınız  ''Evet'' ise bu kitap tam size, kalbinize sesleniyor olabilir. 


Kitap çoğunlukla ünlü müzisyen Patti Smith ve aşkı,dostu,hayat arkadaşı,sevgilisi,sırdaşı olan Robert Mapplethorne ile yaşadıklarını anlatsa da kendi yaşam öyküsünü ele aldığı gerçek bir başyapıt özelliğini koruyor. 

Aslında ilk başta bir aşk hikayesi okuyorsunuz sonra işin rengi değişiyor çünkü bu iki insanın yolları çok başka yönlere doğru gitmeye başlıyor. Tüm yaşanmışlıkların ardında filizlenen gerçek bir dostluğun da öyküsünü okuyorsunuz kitap bittikten sonra o dönemin müzik tarzını, yaşamını daha iyi idrak ediyorsunuz kitabı resmen yaşıyorsunuz desem herhalde yanlış bir cümle kurmam. 


Bu kitap, Robert tarafından Patti'den yazılması istenen bir hikaye. Robert, hastalığına yenik düşüp ölünce Patti, Robert'in bu vasiyetini yerine getirmek için bu kitabı yazmış. 

Bu kitap Patti'nin yükseliş,Robert'in düşüş hikayesi olarak da görülebilir. Sadece ikisinden birinin anlatabileceği türden bir hikaye Çoluk Çocuk.

Robert'in kendini,sanatını, cinsel kimliğini bulma yönünde yaşadığı travmalar bunu Patti'den saklaması kendi içinde yaşadığı içsel çözülmeler, Patti'nin kariyeri,yaşadıkları,Robert ile yaşadıkları,paylaştıkları her şeyi içine alan o dönemi çok iyi yansıtan bir kitap Çoluk Çocuk.

Jimi Hendrix, Bob Dylan, Janis Coplin, Jim Morrison, Andy Warhol gibi beat kuşağının da bu kitapta anılarla beraber yer alması ayrıca çok güzel. Özellikle bu kişilerin Robert ve Patti'nin hayatlarından geçmiş olmaları daha da güzel.
Yorumlar

  1. Ah ne olacak bu okunacak kitaplar listesi..Ne güzel anlatmışsın.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. O liste bende hiç bitmiyor Elif artarak devam ediyor gün be gün

      Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz