Patti Smith - M Treni

'' Nasıl oluyor da birine duyduğumuz sevgiyi onu ebediyen kaybedinceye değin bir türlü bütünüyle anlayamıyoruz ? '' 


''Lütfen sonsuza dek kalın, diyorum tanıdığım şeylere. Gitmeyin. Büyümeyin.''


Patti Smith ve M Treni benim bir sonraki okumamda bana eşlik eden kitaptı ve elbette yine kütüphanede Çoluk Çocuk kitabını bulunca bunu da alıp okumalısın Damla diyerek kitabı raftan çekip aldım. Üst kısımda yer alan cümleler kitaptan alıntılar olmakla beraber benim kitapta en sevdiğim cümleler oldu. kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
''Şayet bir sevgilin yoksa herkes sevgilindir.''


M Treni 

Patti Smith

Çeviri: Seda Ersavcı 

Yayınevi: Domingo Yayınları 

Sayfa sayısı: 263


Patti Smith ve Çoluk Çocuk kitabını yeni bitiren ben, araya başka kitaplar almak istedim o yüzden yazarın M Treni adlı kitabını sarkıtmak zorunda kaldım. Bunun nedeni aynı yazarın üst üste kitaplarını okumak istemiyor oluşumdu. 


Patti Smith ve Çocuk Çocuk yorumu için tık tık yapabilirsiniz. 


M Treni, yazarın bir nevi yaşantısından karelerin yer aldığı bir kitap. Patti, anılarını,hayallerini, hayal kırıklıklarını, gezdiği yerlerde yaşadığı anılarını, kahve tutkusunu,toplayıp harmanlandırarak okuyusucuna sunmuş. 


Ben kendi adıma kitabı okurken onun sürekli okumasını, her sabah elinde bir kahveyle bankta oturarak hayallere dalmasını, bir yandan da yaşadıklarını naif bir şekilde dillendirerek anlatışını çok sevdim. 


Kitabı okurken her sayfasında Patti yüzünden canım sürekli kahve istedi mesela. Bir cafede oturup insanları amaçsızca seyretmek, kahvemden arada yudumlamak ve bolca yazmak istedim. Kitabı okurken hep bu his peşimdeydi. Sonra Patti ile beraber yakın zamanda okuduğum Murakami'nin Zemberekkuşundaki kuyunun esrarını çözmeye çalıştık, Frida Kahlo'nun evini gördük,eşyalarının fotoğrafını çektik,Sylvia Plath'ın mezarını ziyaret edip onu andık, şiirlerinden parçalar okuduk, Jimi Hendrix'in şarkılarını söyledikçe kendimizden geçtik.


Yani demem o ki hem edebiyat dünyasına hem de müzik dünyasına çok sesli ziyaretler gerçekleştirdik bu kitapta. 


Ben genel olarak kitabı çok sevdim ve okumam gereken pek çok kitabı listeme ekledim misal Moby Dick, Uğultulu Tepeler, Frankenstein, 2666 ve Usta ile Margarita bunlardan sadece bir kaçı.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura