Ransom Rıggs - Gölge Şehir

Maceraya elbette ki devam ettim bırakacak değildim. Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları serisinin 2. kitabı Gölge Şehir ilk kitaba kıyasla daha heyecanlı daha nefes kesici bir kitaptı zaten öyle olmasa 450 sayfalık kitabı iki günde okumazdım, okuyamazdım. 


İlk kitabın yorumunu okumayanlar ya da kaçıranlar için tık tık yapın ! :) 


İlk kitabı okuduktan sonra bir kaç gün ara verip başka başka kitaplar okudum çünkü serinin ilk kitabı filmi ile kıyaslanınca kafamı karıştırmış, ilk defa neden her şeyi karman çorman yapmışlar hissiyatını yaratmıştı bende. Filmini önce izleyip kitabı sonradan okuduğum için feci sıkıldım çünkü olacakları biliyordum ama ilk kitabın filmi, kitabı okuduktan sonra tam bir hayal kırıklığı olarak kaldı bende ve acaba dedim serinin ikinci filmini de böyle heba ederler mi diye kendi kendime sordum, durdum. 

kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Tuhaf Çocukların macerası Gölge Şehir ile devam ederken acaba Jacob'u neler beklemektedir?

En son bıraktığımda çocuklar ve Jacob kuş döngüsünden insana geçemeyen Bayan Peregrine ile beraber adadan ayrılmaya, yıkık dökük evlerini bırakmaya karar veriyorlar. Nasıl kaçmasınlar ki gölgeler peşlerinde, evleri harabeye dönmüş, ölüm burunlarının ucunda dahası Bayan Peregrine yaralı ve kuş olarak kaldı yardıma ihtiyacı var işte tam da bu sebeplerden ötürü çocuklar evlerinden ayrılıp başka bir döngü de yaşayan Bayan Wren'i bulmak için harekete geçerler.


Bayan Wren'in döngüsünü bulmak için evden kaçmadan önce yanlarına Tuhaf Masalları alan kahramanlarımız bu kitap sayesinde Londra'ya ulaşırlar ve Bayan Peregrine'nin kuş döngüsünden çıkması için Bayan Wren'den yardım istemeyi başarırlar ancak olaylar işte bu noktadan sonra başlar bu konuda kitabı okumayanlar için spoiler vermek istemiyorum çünkü ben okuyunca ağzım açık kalmıştı.

Tabi ki bütün bu olaylar olurken sevgili Jacob kişiliğini, kimliğini bulmaya adım adım yaklaşmıştır ancak bunu yaparken normal insanlar gibi hayatına devam edip etmeyeceği ya da tuhaf çocuklara katılıp katılmayacağının kararını da kendi içinde vermek zorundadır ve elbette bir zamanlar sevgili büyükbabasının sevgilisi olan Emma'ya karşı olan duyguları da işin içine girecek genç adamın kafası bir hayli karışacaktır.


Serinin ikinci kitabı Gölge Şehir ilk kitaba nazaran kesinlikle tempolu başladı ve gözümü bile kırpmadan her satırını resmen yuttum. Tabi bunda çevirisini yapan Aslı Dağlı'nın da etkisi çok fazla kötü bir çeviri iyi bir kitabı resmen aşağı çekebiliyor. 


Bu ara fantastik türden kitaplara merak sardıysanız ya da benim gibi temposu yüksek şeyler okumayı seviyorsanız bu seri tam sizlik. 

Not: Siz bu yazıyı okurken ben büyük ihtimalle serinin 3. kitabı Ruhlar Kütüphanesine geçmiş olurum. 

Yorumlar

 1. Anlattığın kadar sürükleyiciyse eğer, kitabımı bitirdiğimde ilk işim seriye başlamak olur. Uzun zamandır seri kitapları okumuyordum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Az kalsın unutuyordum. Size bir mim var efendim.

   Sil
 2. Nooo..Hiç bana göre değil .

  YanıtlaSil
 3. Hayatımda hiç seri kitap okumadım desem, yapamıyorum yok :(

  YanıtlaSil
 4. seri kitapları çok seviyorum ama bir bu seriye başlayamadım

  YanıtlaSil
 5. sayfama bekliyorum :)

  http://gezgiccift.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz