Sharon M. Draper - İçimdeki Müzik

''Şimdiye kadar tek kelime konuşmadım. Neredeyse on bir yaşındayım.''


Uzun zamandır bir çocuğun ağzından anlatılan bu kadar içten,bu kadar naif bir kitap okumamıştım. Dileğin bana okumam için gönderdiği kitapların arasında İçimdeki Müzik kitabını görünce sevinmiştim ve iyi bir şey okuyacağımı hemen anlamıştım nitekim de öyle de oldu. 

11 yaşındaki Melody'nin hikayesini okudukça özel çocuklara aslında ne kadar özensiz davrandığımızı bir kez daha idrak ettim. Öğretmenlerin bile bilinçsizce yaptıkları  hareketleri, insanların ve toplumun bakış açısını çok güzel özetleyen bir kitap olmuş İçimizdeki Müzik. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Sesini asla unutamayacağın bu kızla tanışmaya hazır mısın ? 
İçimdeki Müzik 

Yazarı : Sharon M. Draper 

Sayfa sayısı: 263

Yayınevi : Timaş 

Çeviren: Zeynep Kürük 


11 yaşındaki Melody doğuştan beyin felçli yani spastik ikili kuadripleji zaten ilerleyen sayfalarda okudukça bunu size kendisi açıklıyor.  Melody bu yüzden kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayamıyor, tek başına yemek yiyemiyor,hareket edemiyor,yürüyemiyor en fenası da Melody konuşamıyor.


Ama Melody çok zeki ve başarılı bir kız. Zekası her şeyi öğrenmeye hevesli ve bir öğrendiğini bir daha asla unutmayan bir hafızaya sahip. Çok güçlü bir fotografik hafızası var ancak bunları dile getiremediği için konuşmaya çok aç Melody.


Anne ve babası her zaman onun yanındalar, onu destekliyorlar ve onu çok ama çok seviyorlar. Sonra Bayan Violet, Melody'i her zaman destekliyor ve onun akıl hocası oluyor ona cesaret ve güç veriyor. Çoğu vakitlerini Bayan Violet ile geçiren Melody yepyeni bilgiler ve kelimeler öğrenip bilgi açlığını gideriyor ancak bunlarla mutlu olurken bir yandan da diğer çocuklar gibi olamadığı için içten içe çok üzülüyor. 


Melody ve onun yaşadıkları beni çok ama çok etkiledi özellikle özel durumda olan çocuklara,bireylere bakış açımız yüzünden onları yanlış değerlendirmemizi çok güzel aktarmış kitap. Beni okuduğum çoğu zaman hüzünlendiren,düşündüren bu kitabı herkesin okumasını tavsiye ediyorum özellikle biz eğitimcilerin. 

Yorumlar

 1. Çok sevdim, bloga da yazdım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hemen okumalıyım öyleyse.

   Sil
  2. Alınacaklar listemde yıldızlı bir kitap. Alabildiğim en kısa sürede alacağım. Daha da heveslendim. Anlatım dilini ve yorum yaptığın kitapları çok beğendim👍🏽👍🏽👍🏽

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz