Tiyatro - Felatun Bey ile Rakım Efendi

Felatun Bey ile Rakım Efendi oyununa bilet bulmak ne kadar zormuş meğer bir Neşe Dert Aşk bir Yeraltından Notlar kadar zorlandım vallahi billahi bir ay boyunca fırsat kolladım desem yalan olmaz hele de dersler, çakışan çeviriler olunca zamanımı uydurmak da kolay olmadı ama en nihayetinde gittim,gördüm ve izledim sevgili okur :) 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Felatun Bey ile Rkım Efendi oyunu 2 saat 45 dakika eserin sahibi Ahmet Mithat Efendi.
Eseri oyunlaştıran Türel Ezici, yöneten Levent Suner,eserde zaten bildiğiniz üzere Ahmet Mithat Efendi'ye ait.


Osmanlı dönemindeki yanlış batılılaşmayı konu alan oyun bunu batıyı temsil eden Felatun Bey ile doğu'yu temsil eden Rakım Efendi üzerinden anlatıyor.  

İstanbul'da, Tanzimat döneminde Doğu ile Batı çatışmasını temsil eden bu iki karakter üzerinden anlatan bu eser yer yer sizi güldürecek,yer yer de sizi epeyce düşündürecek cinsten bir oyun zaten Ahmet Mithat'ta eserlerini oluştururken izleyicisine,okuyucusuna okurken ya da izlerken düşündürtecek şekilde eser vermeyi kendine bir borç bilir.  

Oyuna bilet bulmakta biraz zorlandım hafta sonu için nedeni hafta içi programımın buna pek de müsait olmamasıydı dahası oyun akşam 8'de başlıyor ve 11 gibi de bitiyor açıkçası eve dönmem zor olacağı için öğlen 3 matinesine bilet bulmam da zorlaştı haliyle herkes tiyatroya işi gücü sebebiyle hafta sonu gitmenin peşinde olunca benim oyunu izlemem de baya bir sarktı.

Gelgelim oyun hakkındaki düşüncelerime. Oyun hareketli bir oyun, oyuncular hiç yorulmadan ya da yorulduklarını belli etmeden mi demem lazım bunu hiç izleyiciye yansıtmadılar nihayetinde müzikal tarzında bir oyundu ve 2 saat 45 dakika sahnede olmak gerçekten güç bir iş bir de bunu günde iki kere yapıyorsanız ve oyun bitiminde akşama tekrar oynamak zorundaysanız.


Oyunu genel olarak beğendim ama bazı yerleri gerçekten abartmıyorum çok uzatılmış,gereksiz sahneler çok fazlaydı bir ara Rakım Efendi'ye aşık olan İngiliz kızlardan biri hasta olup Rakım Efendi'nin öpücüğü ile iyileşmesi falan gerçekten saçmaydı, oralar kısaltılabilir ya da makaslanabilirdi ben İngiliz aile ile olan bölümlerin dışında genel olarak sevdim kitabını okuduysanız eğer şehrinize gelirse bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederim. Yorumlar

 1. Kitabı okuduğumda anlatmaya çalıştığı şeyi beğenmiştim aslında. Ama sıkılmadım dersem yalan olur. Bu oyuna gittiğimde de sıkılmaktan korkuyorum. Hele uzun süren oyunları hiç tercih etmek gelmiyor içimden. Çok beğendiğim ve beklediğim bir tiyatro değilse. Belki zaman bulursam şans verebilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oyun müzikal tadında ve çok hareketli ancak 3 saate yakın olunca gerçekten gidin ya da gitmeyin diyemiyorum karar size kalmış :)

   Sil
 2. wayy bir adet çok sosyal damlacık mı varmış :D aman da tiyatrolara mı gidermiş , :D seviyorum seni kızım ya :D

  YanıtlaSil
 3. Ben de kitabı okuyanlardanım ve çok beğenmiştim. Tiyatroya gitme şansı olmayanlar mutlaka okumalı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben hem kitabı okudum hem de oyuna gittim dediğiniz gibi kitap mutlaka okunmalı.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz