Tiyatro - Kuğunun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi

Şu sıra en çok gitmek istediğim oyunlara bilet bulmak beni çok sevindiriyor özellikle Felatun Bey ile Rakım Efendi oyunundan bir kaç gün sonra gittiğim ve hayran kaldığım Kuğunun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi adlı oyununun yorumunu çok geç yazabilsem de biraz içimde sindirmek,kendi içimde tekrar tekrar yaşamak istediğim içindir. 
Kuğunun Şarkısı Bir Evlenme Teklifi 


Yöneten: Aclan Büyüktürkoğlu

Yazan: Anton Çehov

Çeviren: Yılmaz Gruda 

Oyuncular: Ahmet Erkut
M.Şekip Taşpınar
Dilek Bozkurt 


1 saat 5 dakika 1 perde 


Kuğunun Şarkısı'nda yaşlı,alkolik eski bir aktör olan Svetlovidov ( Ahmet Erkut) ile tiyatroda çalışan Nikita arasında geçiyor.  Svetlovidov, geçmişini,yaşadıklarını, pişmanlıklarını sorguluyor kendi kendisi ile hesaplaşmaya başlıyor.  Geçmişte vermiş olduğu kararların onu ne hale soktuğundan bahsederken, gençliğini delice özlediğinden o günlere geri dönmek istediğinden bahsediyor.
Bir Evlenme Teklifinde ise; toprak ağası İvan Vasilyeviç'in bir başka toprak sahibi Çubukof'un kızı olan Natalia'ya evlenme teklifi anlatılıyor.  Bu iki farklı hikaye sahnede izleyiciye yansıtılırken oyun içinde oyun izliyoruz. Natalia ile İvan Vasilyeviç replik çalışıyor bundan da İvan Vasilyeviç'in yaşlı Svetlovidov'un gençliği olduğunu anlıyoruz. 


Oyunun dekoru çok başarılıydı bunun yanı sıra yaşlı Svetlovidov'u canlandıran Ahmet Erkut gerçekten müthiş bir performans sergiledi oyun süresince. 

Fırsat bulursanız bu oyunu mutlaka görmenizi tavsiye ederim. 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz