Hasan Ali Toptaş - Uykuların Doğusu

'' Dünya arzularla kurulup, düşüncelerle yıkılan hayali bir tat.''

'' İçimdeki hikayenin hangi cümleden başlayacağını bilemiyorum.'' 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Uykuların Doğusu 


Hasan Ali Toptaş öyle herkesin okuyup,anlayabileceği bir yazar değil bana kalırsa. Herkes Hasan Ali okuyabilse keşke onu anlayabilse, için için yazdığı cümleleri bağrına basabilse ama şu okuma oranlarını gördükçe diyorum ki içimden keşke son model telefonları takip ettiğimiz kadar yeni çıkan kitapları,yazarları da takip edebilsek o zaman başka bir ülkeye uyanabilirdik. 


Okumadığım hali hazırda üç Hasan Ali kitabından biriydi Uykuların Doğusu ve sevgili İlgi bana Tüyap'tan alıp yollamış nasıl mutlu olmuştum anlatamam hele ki bu hediye sevdiğiniz bir yazar olunca ve sevdiğiniz biri tarafından gönderiliyorsa mest oluyorsunuz.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Hasan Ali Toptaş 

Uykuların Doğusu bir nevi Binbir Gece Masalları edasıyla başlıyor çevirdikçe tekrar başa dönme ihtiyacı hissediyorsunuz dahası kitap oldukça zor başlıyor dikkatinizi kitap üzerine toplamanız ve yoğunlaşmanız lazım. Kesinlikle kafanızın rahat olduğu bir dönemde,sessiz bir yerde okumanızı öneriyorum. 


Kuşlar Yasına Gider adlı kitabını okuyanlarınız varsa orada babasından bahseder Hasan Ali Uykuların Doğusunda ise ilk 150 sayfa ne okuduğunuzu anlayamıyorsunuz 150. sayfadan sonra konuya girdiğinizi hissediyorsunuz. Yazar burada dayısının hikayesini okurlarıyla paylaşıyor onun dilinden anlatmaya çalışıyor. 


Kitabın sonuna doğru yine bir boğazda yutkunma, yine bir çarpılma hissediyorsunuz zaten çoğu Hasan Ali kitabında böyle olur neye uğradığınızı şaşırır öyle kitap şimdi bitti mi deyip sizi çarpıcı bir sonla uğurlarken yüzünüze de okkalı bir tokat atıverir. 


Hasan Ali Toptaş'ın son kitabı Kuşlar Yasına Gider yorumu için tık tık yapabilirsiniz ve yine diğer kitaplarının yorumlarını okumak için blogumu karıştırmanız yeterli.

Yorumlar

 1. Şimdi sıradaki kitabım Kuşlar yasına gider kitabı.Ondan sonra bu kitabı da değerlendireceğim.O günün gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum.Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 2. Yazara başlangıç olarak hangi kitabını önerirsin? Toptaş okuyan çok 'bookstagram' görüyorum bu yıl, tek okumamış benim galiba :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın üslubu zor o yüzden Kuşlar Yasına Gider çok daha kolay okunan bir kitap olacağından onla başlamanı öneririm :)

   Sil
  2. Hakikaten çok kolay okunan bir yazar değil, Heba ve Kayıp Hayaller Kitabını okudum ama ne yalan söyleyeyim ite kaka. Akıcı değil ve ciddi bir konsantrasyon gerekiyor.

   Sil
  3. Son çıkan kitabını okumadıysan öneririm :) kolay ve akıcı

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz