Jose Saramago - Kopyalanmış Adam

Jose Saramago ile Bilinmeyen Adanın Öyküsü kitabı ile tanışmış ancak kitap çok kısa olduğundan Saramago'nun anlatımından pek bir şey anlamamıştım. Bu yüzden sevgili Elif'in postlarından gördüğüm bir başka Saramago kitabı olan Kopyalanmış Adam ile ilk uzun soluklu okumamı yapmaya karar verdim. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
1998 Nobel Edebiyat Ödüllü Jose Saramago 

Jose Saramago 

Kopyalanmış Adam 

Yayınevi: Kırımız Kedi 

Sayfa sayısı: 304 

Çeviri: Emrah İmre 


Tertuliano Maximo Afonso, boşanmış,tek düze bir hayat süren,sıradan biridir. Bir okulda tarih öğretmenliği yapmakta, kız arkadaşı Maria da Paz ile vakit geçirmektedir. Bir gün onun bu sıradan yaşamını hareketlendirmek umuduyla aynı okulda çalıştığı bir öğretmen ona izlemesi için bir film önerir bunun üzerine filmi merak eden Afonso filmi kiralar ve izler. 


Filmi izler izlemesine ancak filmi izledikten sonra müthiş bir ayrıntı beyninde uğuldamaya başlar. O ayrıntı filmdeki bir oyuncunun tıpa tıp kendisine ikizi kadar benzemesidir. 


Afonso, bu adamı çok merak etmekle birlikte kendine engel olamayarak bu kişiyi bulmaya,onunla konuşmaya çalışır. Saplantıya dönüşen bu arayışının onu tam da bir felakete sürükleyecek olmasından habersiz adamı bulur ve onu kendisinden haberdar eder. 


Bilinçakışı tekniğinin canlı bir örneği olarak karşımıza çıkan Kopyalanmış Adam gerçekten müthiş bir zeka sonucu yazılan, kimlik ve benlik üzerine kurulu beyninizi yakacak cinsten harika bir baş yapıt.


Kopyalanmış Adam aynı zamanda 2013 yılında Düşman adıyla sinemaya uyarlanmış, Jake Gyllenhaal bu filmde başrol oynamıştır. 

Filmin de gayet başarılı olduğunu söyleyebilirim nitekim bazı filmler kitaba çok da sadık kalmıyor. Kitabı okuyup, filmi izlediğinizde son sahnesinde Kafka'ya bir gönderme göreceksiniz ki o çok can alıcı bir sahne. 

Filmden bir kaç sahne 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe