Neil Gaiman - Yıldız Tozu

'' Mucizelerle dolu bir hikaye... Gaiman yeni gelenekte bir peri masalı ortaya çıkarmak için son derece zengin bir dil,doğal bir bilgelik, iyi bir mizah ve biraz da karanlık kullanıyor.''


Yıldız Tozu, benim uzun bir süre önce filmini izlediğim bir kitaptı ve itiraf ediyorum ki yine bu kitabı okumadan filmini izleme gafletinde bulundum. Filmi izleyeli sanırım bi 4-5 sene oluyor ee haliyle filmi biraz hatırlasam da  kitabı elime geçince okumak istedim. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Neil Gaiman - Yıldız Tozu aynı zamanda sinemaya da uyarlandı.

Neil Gaiman 

Yıldız Tozu 

Yayınevi: İthaki Yayınları 

Sayfa sayısı:292

Çeviri:Berat Çelik 

İngiltere'nin küçük bir kasabasında (Duvar Köyü'nde) yaşayan genç Tristran Thorn, kalbini güzeller güzeli, alımlı ve bir o kadar da genç olan Victoria Forester'a kaptırır ancak genç kız Tristran'ın aşkını her defasında görmezden gelip onu yok sayar. Derken günlerden bir gün genç Tristran genç kızın kalbini kazanmak için neleri göze alacağından, neler yapacağından bahsederken gökten bir yıldız kayar, işte o an genç aşığımız kayan yıldızı isterse ona getirebileceğini söyler. Bunun üzerine Victoria kayan yıldızı getirmesi karşılığında Tristran ne isterse onu yapacağını söyler. Bu vaadi karşısında heyecanlanan genç adam, hemen doğu'da köye ismini veren upuzun taş duvarı aşıp öteki tarafa gidip yıldızı aramaya başlar.


Ancak işler hiç de Tristran'ın umduğu gibi kolay olmayacaktır çünkü yıldızın peşinde sadece o yoktur ve karşılaştığı yıldız ile ummayı bulduğu yıldız arasında dağlar kadar fark vardır. 


Gerçek bir peri masalı okumak, fantastik dünyanın o büyülü havasını solumak isterseniz Yıldız Tozu tam da bu türde bir kitap.Üstelik yakın zamanda beyaz perdeye de başarılı bir biçimde aktarılsa da şimdi filmi ile kitabı karşılaştırdığımda yine pek çok sahnenin değiştirildiğini fark etmek de bir o kadar üzücü :) 


Yıldız Tozu filminden bir kare :)

 
Yorumlar

 1. Güzel bir kitaba benziyor.Okunacaklar listeme ekleyeyim.Filmi çekilen kitapların çoğunda kitaptan farklı yollar çizilebiliyor.Birebir aynısı olsun beklentisiyle izlemiyorum o yüzden.En azından hayal kırıklığına uğramamak için.Emeğinize sağlık.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitabı filmden daha farklı ne yazık ki eğlenceli basit bir kitap zaten :)

   Sil
 2. filmi izlemiştim kitabı da okumak isterim genel olarak yazarı severim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında önce kitabı okumak daha iyi oluyor ben hep tersini yapsam da :P

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz