Nermin Yıldırım - Dokunmadan

'' Yanlış geldiğim bir yerdi dünya, öyle hissediyordum. Sanki çok güzel bir yere gitmek üzere yola çıkmışım da sonra gecenin bir yarısı yanlış durakta inmişim gibi.''


'' Gerçi hayat bana öğretmişti; kul kurar felek gülerdi. Her ilmeğini planlayarak ördüğünüzü sandığınız atkı, gün gelir boynunuza dolanırdı. Ölüm diye bir şey vardı çünkü. O varken yarın ne demekti,planlar neye yarardı.''


Benim en sevdiğim yazarlardan olan ve geçen yıl tanışıp yüz yüze konuştuğum dilini, kalemini çok sevdiğim Nermin Yıldırım'ın son romanı Dokunmadan kitabından bir kaç alıntı ile başlamak istedim yine her zamanki gibi. 


10 Mart'ta Hep Kitap etiketiyle raflarda yerini alan yazar 5. kitabında yine cesur cümlelerin altına imza atarken okurlarının defalarca altını çizeceği,yazıp bir kenara not edeceği cümlelerini yine esirgemekten geri durmuyor. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
10 Mart'ta Hep Kitap etiketiyle okurlarıyla buluşan Nermin Yıldırım'ın Dokunmadan 5. romanı.

Yazarın daha önceki kitaplarının yorumlarına yine blogumdan ulaşabilirsiniz. 

  • Unutma Dersleri için tık,
  • Unutma Beni Apartmanı için tık
  • Saklı Bahçeler Haritası için tık ve 
  • Rüyalar Anlatılmaz için ise yine bi tık yapıp okuyabilirsiniz.

Hikayemizin kahramanı Adalet 29 yaşında sıradan bir hayatı olan son derece sıradan bir genç kadın aslında. Hiçbir beklentisi olmadığı ve hiçbir şey ummadığı yaşamına sessiz sakin devam ederken bir gün doktorunun ona ölümcül bir hastalığa yakalandığını söylemesine dek her şey onun için rutin yönde ilerlemekteydi ancak bu haber onu çok başka bir yola taşıyacak bambaşka bir arayış içine girmesine sebep olacaktı. 


'' Ne çok cezası vardı herkesin birbirine verecek. Ama sorsanız,kimsenin zerrece suçu yoktu.''


Adalet öleceğini fark ettiğinde ona sıradan gelen yaşamı birden kıymete biniverdi. Her gün yaptığı şeylerin,aldığı nefesin aslında ne kadar önemli olduğunu keşfetti içten içe. Sonra bu hastalığa yakalanmasında yine kendini suçlu gördü. İçindeki mahkeme onu müebbet hapis yerine ölüm cezasına mahkum etmişti ama  o kadar suçlu olamazdı hem neydi ki onu bu derece suçlu yapan sebep? belki bulsa,telafi etse diye diye ilk suçunun, günahının peşine düşer Adalet.


Adalet bu ilk günahın peşine düşerken hayatını da biz okurla da paylaşıyor üstelik bu arayışta ona en yakın arkadaşı Hülya ve birdenbire hayatına dahil olan Sadi Seber yardım ediyor. 


Ben kitabı yine yine yine çok sevdim ve bitmesin diye çok uğraştım en nihayetinde her güzel şey bitiyor ne yazık ki şimdi ara ki Nermin Yıldırım'ın yeni kitabını bekle dur bir iki sene :P 
Yorumlar

  1. geçen mefistoda bütün kitaplarına baktım ilk önce hangisini okumalı. şu, unutma beni apartmanı, bu iyi mi :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura