Truman Capote - Tiffany'de Kahvaltı

Son zamanlarda okuduğum en eğlenceli ve bir o kadar da eski  bir kitapla yine merhaba :)  Truman Capote ve Tiffany'de Kahvaltı benim şu sıralar en hızlı okuduğum kitaplardan biri oldu tabi bunda Holly'nin eğlenceli yaşamının etkisi büyük :) 


1940'lı yıllar benim en çok merak ettiğim zamanlar tabi ki 80'lerden sonra. O döneme göre hayli ilginç ve bir o kadar da değişik bir kitap Tiffany'de Kahvaltı. Misal canınız sıkkın ve hiçbir şey yapmak istemiyorsunuz; tiyatroya gitmek,film izlemek, arkadaşlarınızla buluşmak,okumak ya da zevk alabileceğiniz hiçbir aktivite size cazip gelmiyor şu sıra. O halde Holly'nin eğlenceli ve umursamaz halleri sizin ilginizi çekebilir en azından benim şu sıralar dupdurgun olan yaşamıma renk kattı onu söyleyebilirim. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Holly ve 1940'ların New York'u 

Holly, henüz 19 yaşında eğlenceli ve bir o kadar da hayat dolu bir kızdır. Yaşamını çok eğlenceli ve bir o kadar da sorumsuzca geçiren Holly, hayatı öğleden sonra başlayan,kimseyi umursamayan davranışlarıyla dikkat çekmekte olan güzel bir bayandır. 


Holly Golightly, küçük dairesinde verdiği partilerle ve apartmana verdiği rahatsızlıkla nam salmaya devam ededursun,yaşamı aslında çözülmeyi bekleyen bir yün yumağı misali sürekli ayağına dolanıp durmaktadır.  Genç bir yazar ise Holly'in yaşamındaki tüm bu esrarı çözmek için yola çıkarken genç kadının çekiciliğine kendini kaptırmadan duramayacaktır. 


Truman Capote'nin bir klasik haline gelen Tiffany'de Kahvaltı adlı kitabı filme çekildiğinde döneminde çok ses getirmiş ve çok sevilmiştir. Holly karakterini ise Audrey Hepburn canlandırmıştır. 

Ben çok önceden filmini izlediğim için kitabını okumaktan da çok zevk aldım size de tavsiye ederim.Yorumlar

  1. Eski kitaplar bazen daha güzel olabiliyor.Eminim bu da öyledir.Emeğinize sağlık...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz