Ayşe Kulin - Handan

Ayşe Kulin okumalarım ta ortaokul yıllarıma dayanır. Adı Aylin, Füreya, Geniş Zamanlar,Gece Sesleri, Nefes Nefese kitapları birer efsanedir benim için. Amma velakin son çıkardığı kitaplarında eski kitaplarının güzelliğini bulamıyorum. Size de öyle mi geliyor bilmem ama ben yazarın eski kitaplarını mumla arıyorum. 


Uzun zamandır Ayşe Kulin okumadığım için yine kütüphanede gördüğüm Handan kitabını almak istedim. Aslında kitaba çok büyük bir beklenti ile başlamadığımdan benim için büyük bir hayal kırıklığı falan olmadı zaten az çok ne ile karşılaşacağımı biliyordum. kelebeniknnotdefteri.blogspot.com
Gizli Anıların Yolcusu serisinin son kitabı Handan yazarın belki de en başarısız eseri.


Gizli Anıların Yolcusu serisinin 4.'ü ve son kitabı olan Handan, İlhami ile ilişkisinden sonra yaşadıklarını anlatıyor okura. Bora'nın ölümünden sonra kardeşinin hastalığı sebebiyle yurtdışına giden Handan kardeşinin ölmesiyle yeğeni Defne ile Türkiye'ye döner bu esnada geçmişiyle hesaplaşmaya, hatalarını gün yüzüne çıkarmaya başlar. 


Kitaptaki Handan ile Halide Edip Adıvar'ın Handan adlı romanındaki Handan birbirlerini sorgular ve geçmiş-gelecek arasında gidip gelirler. Bu hesaplaşmada, aşklar,tutkular,yalanlar, aldatmalar, ölümler başrol oynamaktadır aynı zamanda yazar Gezi olaylarına da yer vererek siyasi anlamda da bir takım mesajlar vermeye çalışmıştır okuyucuya.


Kitap akıcı ve bir o kadar da basit. Yazar sanki yazmak için yazmış ve ciddi anlamda ticari bir kaygı ile yazıldığını düşündürtüyor bana. Ayşe Kulin'in eski romanlarını cidden mum gibi arıyorum umarım silkelenip bir an önce özüne döner.  

Yorumlar

  1. Ayşe Kulinden birkaç kitap okumuştum eskiden.Yeni kitaplarında eski tadı vermiyor bana.Sizin de emeğinize sağlık.

    YanıtlaSil
  2. KESİNLİKLE..Nerde o geniş zamanlar tadı..

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe