Buket Uzuner - Yolda

Uzun bir süredir Buket Uzuner okumadığım aklıma yine bir kütüphane keşfimde geldi. Kitapları karıştırırken yazarın Yolda kitabını buldum ve daha önce bu kitabını okumadığımı fark ettim. Yazarı hepimiz Kumral Ada Mavi Tuna kitabıyla tanıyorsunuz ancak Buket Uzuner müthiş bir gezgin de. Gezdiği yerlerin anılarını,yaptığı yolculuklar sırasında tanıştığı insanları, başından geçen türlü türlü macerayı da bu kitapta anlatıyor.


Yazarın daha önce blogumda yorumladığım kitaplarına Selin ve Cem ile Yolculuklar kitabı için buradan, Kumral Ada Mavi Tuna için burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Yolda kitabı Buket Uzuner'in seyahatleri sırasında başından geçen olayları konu alıyor. 


Yolda kitabında 7 farklı yol öyküsü var. Honolulu, Hiroşima,Marekeş,Madrid,Berlin,Helsinki ve Montreal seyahatleri sırasında uçak,tren,otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanan yazar bu yolculuklar sırasında gerek tanık olduğu gerekse yol arkadaşlarından dinlediği farklı öykülere,gerçek olaylara yer vermiş. Bu yedi şehirde,7 farklı dil,kültür,yemek ve hikaye yazarın kaleminden muhteşem bir armoni oluşturarak biz okuyucuların sofrasına sunuluyor. 


Yolda kitabının gezgin ve bir o kadar da kültürlü yazarı Buket Uzuner yaptığı yolculuklarla beraber anlatmış olduğu hikayenin sonunda o yöreye özgü bir yemek tarifini de biz okuyucusuyla paylaşmayı ihmal etmemiş. 


Benim en etkilendiğim hikayeler Miyako San ve Hiroşima Uçağı ve Müneccim Cemila ve Marekeş Treni oldu. 


Eğer sizde bir gün benim gibi İnterrail ile dünyayı dolaşmayı düşünüyorsanız bu el kitabı niteliğinde güzel kitabı hemen okuyun derim. 

Yorumlar

 1. Çok uzun zaman oldu Buket Uzuner okumayalı... Tavsiyen için teşekkürler ♥

  YanıtlaSil
 2. Ben "Su" ve "Toprak" kitaplarını okumuştum. Bu kitabının konusu daha çok dikkatimi çekti.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yazarın yolculuklarında şahit olduğu güzel anlardan oluşuyor oldukça keyifli bir yol kitabı tavsiye ederim.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe