Jose Saramago - Filin Yolculuğu

Zilton tane yazılması gereken yazılarımı yazmaya başlayabiliyorum en nihayetinde. Burayı ihmal edince ne yalan söyleyeyim sanki çocuğumu ihmal ediyormuşum gibi oluyor o yüzden çocuğu ile ilgilenmeyen anne gibi hissediyorum kendi kendimi işte bundandır ki bugün baya post yazarsam kusura bakmayın birikmesinden iyidir :) 


Kitaplardan başlayalım öyleyse. Hatırlarsanız her ay bir Saramago kitabı okuyacağıma dair bir söz vermiştim kendime ve Nisan ayının talihlisi Saramago'nun Filin Yolculuğu kitabı oldu. Hazırsanız takın şakira kemerlerinizi başlıyorum kısa ve öz yorumuma.
kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
1998 yılında Jose Saramago Nobel Edebiyat ödülünü almıştır.


Kitabın adı: Filin Yolculuğu 

Yazarı: Jose Saramago 

Çeviri: Pınar Savaş 

Yayınevi: Kırımızı Kedi Yayınları 

Sayfa sayısı: 196 sf.


Elif Şafak'ın Ustam ve Ben kitabını çıktığı ilk zamanlarda alıp okumuştum o vakitlerde müthiş bir tartışma vuku bulmuştu. Şafak'ın yeni kitabının birebir kapaktan konusuna kadar Jose Saramago'nun Filin Yolculuğu kitabından kopyalandığı söyleniyordu. O zaman karşılaştırmak için bu kitabı okuyamamıştım ama heyhat şimdi okudum ve bu iki eser arasında çok rahat karşılaştırma yapabilme şansım oldu. Filin Yolculuğu 16.yy'da Portekiz kralı, kuzeni Roma Germen İmparatorluğuna bir hediye göndermek ister. Bu hediye ise bir Fil olacaktır. Filin ismi ise ismi ile dikkat çeken ünlü Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın ismi verilir yani Muhteşem Süleyman. Tabi bu ismin verilmesinde bir Osmanlıdan korkma, onu aşağılama hissi duyulmadı değil okuyucu ve yazarın nezlinde. 


Bu hediye edilen fil, bakıcısı ile birlikte hediye edildiği ülkenin imparatoruna ulaşmak için uzun,zahmetli ve bir o kadar da yorucu bir yolculuk gerçekleştirir. Bu yolculuk sırasında fil ve bakıcısının yaşadıkları konu edinilen kitap savaşlara,halkın açlık ve yoksulluğuna ve insan aklının nasıl hinliklere çalışabildiğine dikkat çekmiş. 


Özellikle Saramago kitaplarını okurken kesinlikle ciddi bir konsantre gerekiyor. Yazar düz yazıyor büyük küçük harflere dikkat etmemekle beraber sadece nokta ve virgül kullandığı için diyaloglarda kesinlikle tırnak işareti ya da konuşma çizgisi göremezsiniz. Bu yüzden de en ufak bir yeri kaçırırsanız hop tekrar konuyu anlamak için başa dönersiniz. Size tavsiyem gece herkes yattıktan sonra dikkatinizi toplayıp okumanız başka türlü olmuyor. 


Gelelim Şafak ve Saramago kitaplarını karşılaştırmaya. O konuda Şafak ne kadar kendini savunsa ve inkar çabasına da girse kitabı Ustam ve Ben Saramago'nun Filin Yolcuğu kitabının kopyası olmuş. Elif Şafak çok sevdiğim bir yazar olmamakla beraber Araf, Baba ve Piç kitaplarının hatırına vakti zamanında çok şans vermiş olduğum bir yazardır ne yazık ki artık hiç okumayacağım yazarların arasında özenle yerini almıştır. 


Kendinize sizde benim gibi bir iyilik yapın ve her ay bir Saramago okuyun gençler !


Yorumlar

  1. Kitabı okunacaklar listesine ekliyorum.Bu liste beni biraz korkutmuyor değil.Elif Şafak'ın kopya kitapla ortaya çıkması da üzücü.Keşke hiç böyle bir şeye girişmeseymiş.Sizin de emeğinize sağlık...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz