Tiyatro - Nehir

Bu sezon benim için bir hayli bereketli geçti diyebilirim. Görmek istediğim iki oyun dışında bütün izlemek istediklerimi izledim ve doyum olarak bu sene mutlu bir şekilde sezonu kapatacağım. Öyle ki çarşamba akşamı Profesyonel oyununa ikinci kere gitmeden bu yazıyı yazmak istedim zira o oyun için de uzun uzadıya bir yazı yazmayı çok istiyorum. 


Nehir, iki hafta önce gitmiş olduğum bir oyundu ancak yazısı bugüne kaldı. Yazılarımı biriktirdiğimi ve bundan bu ara çok muzdarip olduğumu dile getirmiştim ama günü gününe yazamıyorum bu yüzden de yazacaklarım çığ gibi büyümeye devam ediyor.


Nehir adlı oyunu görmeye bir arkadaşımla gittik, temsil Oda Tiyatrosunda idi Ankaralı olanlar hemen bilirler Oda Tiyatrosu baya küçüktür ve Küçük Tiyatronun hemen yanı başındadır.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Nehir, 1980 darbesini yaşayan iki kadını anlatıyor. Oyunun adı : Nehir 

Oyunun yönetmeni: Vacide Öksüzcü 

Oyunun yazarı : Gülşen Karakadıoğlu 

Oyuncular: Özlem Gür ve İclal Seper

Oyunun süresi: 1 saat Nehir, darbesinin anlatıldığı ilk oyun. Oyunun adı; darbe sırasında yakalanıp işkence edilen ve hapse atılan ve hapisten çıktıktan sonra izlendiğini fark edip adını değiştiren ''Nehir'' karakterinde almış. Nehir asıl kimliğini yıllardır gizlemekte ve sürekli saklanmaktadır bu süre içinde bir gün evinin masraflarını azaltmak amacıyla evine bir kiracı alır. Bu kiracı kendi halinde bir kadındır ve kısa zaman içinde Nehir ile dost olurlar. 
Nehirin hapishanede tanıştığı ve aşık olduğu bir adam vardır. Avukat olan bu kişiyi oyunda Ekselans olarak tanımlıyorlar. Ekselans ile gizli kapaklı bir ilişki yürüten Nehir hem sürekli gizlenmekten ve yakalanma korkusundan usanmıştır hem de evli bir erkekle beraber olmanın zorlularını yaşamaktadır. Nehirin evinde kiracı olarak kalan kadın bu ilişkiyi kısa sürede fark eder ayrıca Nehirin 1980 darbesinde işkencelere maruz bırakıldığını ve çok acı çektiğini öğrenir ve ona bir abla şefkatiyle yaklaşır. 


Oyun bu iki kadının karşılıklı diyaloglarından oluşuyor genellikle 80 darbesinin etkileri üzerine yapılan bu konuşmalar sizi geçmişe ve o döneme götürüp düşünmenizi sağlıyor.  Oyun bittiğinde etkisinden çabuk çıkamıyorsunuz zira son sahnede aslında tahmin ettiğiniz ama sizi son derece şaşırtan bir sonla karşılaşıyorsunuz. 


Oyunu bir döneme şahitlik etmesi ve oyuncularının hikayeyi çok iyi yansıtması sebebiyle çok sevdim eğer sizin şehrinize de gelirse gitmemezlik yapmayın derim. 

Yorumlar

  1. Güzel bir oyuna benziyor.Umarım izleme imkanı bulabilirim.Emeğinize sağlık...

    YanıtlaSil
  2. ayy tiyatrocu mu oldun sen kuzum ya , tiyatro sevilir , izlenir , şanslı seni :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe