Yusuf Atılgan - Aylak Adam

Yusuf Atılgan ve Aylak Adam adlı kitabı belki de binlerce kez okunmuş yorumlanmıştır. Esasen bu yorumu girmeden biraz düşündüm bende birkaç kelam edeyim mi, yoksa sessizce başka kitaplara dalıp onları mı yazayım dedim kendi kendime. Sonra yine döndüm dolaştım gene kendimi burada buldum yazmak için, iki lafın belini kırmak için hadi biraz Aylak Adam konuşalım madem.


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Bay C.  Aylak Adam 


Yusuf Atılgan'ın artık şu kitaplarını okumayanları alıp elime bir sopa ile döveceğim cidden. Bazı bloggerlar beni deli ediyorlar adı sanı duyulmamış,uçuk kaçık kalan adına yazar bile diyemeyeceğim saçma sapan kitapları okuyup ben tam bir kitap kurduyum demiyorlar mı bana saç baş yolduruyorlar. Hele geçen 16 yaşındaki bir kızın videolarına baktım kütüphanesi saçma sapan aşk ve distopik kitaplarıyla dolu bir de kalkmış çok iyi okurum demiyor mu deli oluyorum. Yahu iyi hoş da orada doğru düzgün hiç Türk Edebiyatından kitap göremedik onu ne yapacağız :D bir de bu gençler iki sene sonra Edebiyat sınavına girip dökülüyorlar o da ayrı bir trajedi :D 


Aylak Adam'dan nerelere geldik :D neyse konumuza bakalım biz. Yusuf Atılgan kitaplarını okurken size de bir çaresizlik,yalnızlık, bir çökmüşüm, öleyim ben havaları geliyor mu ? Bana sık sık uğrar, kapımı çalar evde yokum derim ama ısrarla tekmeler kapıyı ve bu sefer de beynimi zorlar içime sızmak için ve çoğu zaman da bunu başarır. 

Kitaplarını okuduğunuzda o derin iç çekişin,aşırı çaresiz kalışların bir parçası haline dönüşüyor bir süre (hatta bu süre bende çok uzun olur genelde) insan denen varlıktan bucak bucak kaçmak ihtiyacı hissederim. Halbuki bende bir insanım ve insan kendinden nasıl kaçabilir,nasıl saklanabilir sorarım size ? 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Yusuf Atılgan 


Herkese karşı duran,karşı çıkan,yaşamını bir hiç uğruna yaşayan karmaşık ama bir o kadar da basit bir adamdır Bay C. Bir adı bile yoktur onun yazar ona Bay C. isimini takar. 


Her şeye, herkese karşı olan yaşamında insan nasıl karşı gelebilir karşı bir yaşama der Yusuf Atılgan?

kelebenkinnnotdefteri.blogspot.com
Zor bir karakter,yalın bir roman. 

Alışılmışlığa,sıradanlığa,hayata,tekdüzeliğe boşveren Bay C. karşısına çıkan iki kadında arar mutlu olma sıfatını. İlki Ayşe ile başlarda mutludur ancak engeller çıktıkça birden bırakıverir ikinci kadın Güler ise ondan basit ama onun için yapılamayacak isteklerle gelir. Toplumda evlenmek ve bir yere sahip olunmak amacıyla yapılan çocuklar Güler için bir tutkudur ve bunu Bay C.'ye aşılamak ister ancak sıradan bir yaşamın hapishanesinde mahkum olmak istemeyen kahramanımız bucak bucak kaçar bu ilişkiden de.


Bir kere değil binlerce kere okunası bir kitap Aylak Adam. Hatta buraya yazdıklarımla bile anlaşılacak bir kitap değil. Ben sene içinde yine yeniden okumak istediklerimin içine çoktan yerleştirdim bile. Sizde kendinize bir iyilik edin ve okuyun bu kitabı senelerce. Yorumlar

  1. Bende kitabı kısa bir süre önce okumuştum :) Kütüphaneden özellikle aradıklarımdan :) Benim kütüphanem de yok ama tekrar okumak istediğimde alırım :) Bende çok etkilenmiştim. Öyle ayrıntılar var ki kitapta hayran kalmamak mümkün değil :) Bay C etkisinden uzun süre kurtulamamıştım :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz