Celeste NG - Sana Söyleyemediğim Her Şey

Ramazan ayının gelip çatmasıyla beraber benim şu aralar düşük olan okuma hızım yerlere serildi. Açken okuyamadığım gibi hiçbir işime de konsantre olamıyorum o yüzden beni böyle yormayacak, dili çok basit, farklı hikayeleri barındıran kitaplar şu an için benim ön planımda.


A 101'in dönem dönem kitaplarda uyguladığı indirimlerden faydalandığım çok yoktu çünkü orada indirime giren kitaplar haliyle çok ilgimi çekmiyordu ta kiii Celeste NG Sana Söyleyemediğim Her Şey kitabını görene kadar.  
kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Amazonda yılın en iyi kitabı seçilmiş.


Kitabın adı: Sana Söyleyemediğim Her Şey

Yazarı: Celeste NG

Sayfa sayısı: 336

Yayınevi: Martı Yayınları

Çeviri:Zeynep YeşiltunaSana Söyleyemediğim Her Şey '' Lydia öldü. Ama henüz kimse bilmiyor.'' cümlesiyle başlıyor. Lydia o sabah kahvaltıya inmeyince annesi uyuyakaldığını, babası evde olmadığını, kardeşleri ise evden kaçtığını düşünüyorlar ancak bunların ötesinde Lydia o gitmekten çok çekindiği gölde boğularak can veriyor. Lydia'nın annesi Amerikalı babası ise Çinli. Hal böyle olunca melez ırkından gelen Lydia ve kardeşleri için hayat o kadar da toz pembe olamıyor maalesef bir de bütün bu zorlukların içinde annesinin Lydia için biçmiş olduğu ama genç kızın bir türlü üzerine geçiremediği o mükemmellik döngüsü de eklenince işler Lydia için çıkılmaz bir hal alıyor.


Okulda hiç arkadaşı olmayan, sosyal hayatı hiç bilmeyen ve annesinin çekip gitmesinden korktuğu için onun ona biçmiş olduğu role ayak uydurmaya çalışan Lydia tam anlamıyla kapana kısılmıştır. Üstelik annesinin zamanında yapamadığı şeyleri ( mesela bir doktor olmak gibi ) kızının gerçekleştirmek istemesini istemesi, genç kız için büyük bir yüke dönüşür. Nefes almak için tek çare olarak sarıldığı abisi Nath ise üniversite için Harvard'a kabul edilmiştir ve ondan bir hayli uzaklaşmıştır. Babası ise kızının her anlamda sosyal olmasını şart koşar, hatayı asla kabul etmez. 


Okulda da melez olduğundan dolayı bir türlü kabul görmeyen,ailesi tarafından kendine biçilen rolün altında ezilen Lydia buna daha fazla dayanamayacak ve bir sabah yaşamına son verecektir. Kitabı oldukça beğendiğimi ve her ebeveynin okuması gerektiğini söyleyebilirim. Bir eğitimci olarak kitabın içinde anne-babalarının onlara biçmiş oldukları roller arasında ezilen,arkadaşları tarafından kabul edilmeyen gençlerin yaşadıkları durum ortaya konulmuş. 


Bence herkesin okuması gereken bir kitap. :)Yorumlar

 1. Ah şu aileler.Bazen kendi isteklerini çocukların isteklerinin önüne geçirip mutsuz gençler yetişmesine sebep olabiliyorlar.Keşke çocuklarını doğru tanıyıp doğru yönlendirebilseler.Güzel bir kitap gibi.Konusu ilgimi çekti.Bir A101e hemen uğrasam mı diye düşünmedim değil.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler bulursanız tereddüt etmeden alın :)

   Sil
 2. Ben Nath'i sevmiştim :D Hen düşündüren hem de keyifle okunan bir kitaptı :D

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz