Elena Ferrante - Karanlık Kız

Yine çok önceden okuyup bitirdiğim ancak yorumu ancak bugüne kısmet olan bir kitapla devam ediyorum. Bayram sonrası yapmış olduğum okumaları buraya yazmaya çalışırken kitaplarım baya birikti bende elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum. Son zamanlarda Napoli romanları serisini bilmeyeniniz yoktur o seriyi henüz okumak kısmet olmasa da yazarın dilimize çevrilen Karanlık Kız kitabını aldım ve bendeki izlenimini şimdi size tek tek yazacağım.


'' Karanlık Kız, müthiş bir başarı... İncelikli ama cüretkar, ayrıntılı ve uçucu:kesik yarası gibi can yakıyor ama bir yandan da merhem oluyor.''


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Kitap İngiliz edebiyatı öğretmeni olan Leda'nın anneliğini ve yaşamını sorgulaması üzerine yazılmış çarpıcı bir kitap.İngiliz edebiyatı öğretmeni olan Leda, yıllar yılı kendini eşine ve iki kızına adamış orta yaşlarda bir kadındır. Kızları büyüyüp kendi yaşamlarını kurmak için babalarının yanına Kanada'ya taşınınca Leda, tamamiyle özgür kalır, artık kızlarına karşı sorumluluğu yoktur,işinden başka uğraşı kalmamıştır ancak bir yandan da yalnızlaştığını düşünerek üzülür.


Beklenmedik bir boşluğun ortasına düşen Leda, görev yaptığı okulun da tatile girmesiyle kendini dinlemek için tatile çıkmaya karar verir. İtalya'nın güneyinde bir kıyı kasabasına gitmeye karar veren genç kadım orada hem dinlenmeyi hem de sürdürmüş olduğu çalışmaları tamamlamayı düşünür. 


Yıllarca iki kızının sorumluluklarıyla uğraşmaktan kocasıyla ayrıldıktan sonra yeni hayatına alışamamaktan bunalan Leda bu uzun yaz tatilinin kendine iyi geleceğini düşünerek yola koyulur.


Leda tatilini geçirdiği bu küçük kasabayı ilk başlarda sever ancak ilerleyen günlerde sahilde tanıştığı bir aile onun hayatının dönüm noktası olacaktır. Basit bir rastlantıyla tanıştığı bu aile genç kadının günlük rutinini bozunca Leda'nın yaşamı bir anda allak bullak olur. 


Zihninden kovduğu gerçeklerin tek tek başına üşüşmesi de bu aile yüzünden olacaktır ki genç kadının son derece sakin sürdüğü yaşamının her ayrıntısını sorgulaması yine bir olayla patlak verecektir. 


Bir kadın olarak,bir eş ve özellikle bir anne olarak isteklerimizden nasıl da bir bir vazgeçtiğimizi, kadın olarak bunaldığımızı,toplum olarak itildiğimizi, bir kenarda sorumluluklarımız mı yoksa isteklerimiz mi diye ikiye bölündüğümüzün çarpıcı bir tokat gibi yüzümüze inmesidir Karanlık Kız. 


146 sayfalık bu kitabı mutlaka okuyun. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe