Mina Urgan - Bir Dinozorun Anıları

''Çünkü bizi derinden yaralayan olayları hiç anmamak, tümüyle unutmak,daha doğrusu unutmuş gibi yapmak zorundayız.''


Ruh halimin karmakarışık olduğu bir pazartesi gününden herkese selam! Havalardan mıdır yoksa ramazan ayından mıdır nedir sürekli uyumak istiyorum ee hal böyle olunca da okuma hızım düşüyor. Haziran ayı benim için okuma bakımından iyi geçmiyor ama gene de sevdiğim kitapları okuduğum için bu durumdan şikayetçi değilim. Üniversiteye başlamadan okuduğum ve daha sonra kütüphanede görünce tekrar okumak istediğim bir kitapla devam etmek istiyorum bugün. Kitap o kadar güzel ve dolu dolu ki yazarı okurken hem kıskanıyorsunuz hem de büyük bir şevkle okuyorsunuz. Ben kendi adıma hiç bitmesin istedim. 


Bugün size Mina Urgan ve Bir Dinozorun Anıları kitabından bahsetmek istiyorum.kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Mina Urgan ünlü yazar Halide Edip Adıvar'ın asistanlığını yapmıştır bir süre.
Öncelikle bu bir anı kitabı. Anı kitapları okumaktan çok hoşlanmıyorsanız ama edebiyata ilgiliyseniz bu kitap bence tam size göre. Şimdi kitabı daha iyi anlayabilmeniz için size içeriğinden bir kaç ipucu vereceğim böylelikle sizde kitabı daha çok merak edeceksiniz. 


Mina Urgan ünlü bir dil bilimci. Uzun yıllar İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatında önce asistanlık daha sonra da Profesörlük makamına kadar ulaşmış bilgin bir kadın. 


İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde kurucu Halide Edip Adıvar'ın uzun bir süre asistanlığını yaptı. Yazar Profesör olarak bu üniversiteden emekli oldu. Babası adalar şairi olarak da bilinen Tahsin Nahit, üvey babası ise tanınmış yazar Falih Rıfkıdır. Yani sizin anlayacağınız yazar edebiyat dünyasının tam kucağına doğmuştur.


Mina Urgan bu kitabında çocukluk,gençlik ve yaşlılık dönemlerindeki anılarını okura aktarmaya çalışmıştır. Mesela henüz 11 yaşındayken Mustafa Kemal Atatürk ile dans etmiş,hocam-arkadaşım dediği Sabahattin Eyüpoğlu ile çeviriler yapmıştır. Edebiyat öğretmeni Faruk Nafiz Çamlıbel olan Mina Urgan'ın Urgan soyadını önerense ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek olmuş.


Bunun gibi pek dipnota bu kitapta rastlayabilir aynı zamanda yazarın siyasi ve edebiyat görüşlerini okurken müthiş zevk duyabilirsiniz. 


Dün sahafta kitap bakarken tesadüfen bulduğum yine Mina Urgan'ın başka bir kitabı olan Bir Dinozorun Gezileri adlı kitabını da yakın zamanda okuyup buraya yazmak istiyorum. Eğer sizde dolu dolu bir kitap okumak istiyorsanız bu kitabı mutlaka edinmeli hatta kütüphanenizde bulundurmalısınız.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe