Tahsin Yücel - Peygamberin Son Beş Günü

Tahsin Yücel okumalarıma kaldığım yerden devam ediyorum. Hedef elbette üstadın bütün külliyatı ama külliyatı bitirirken bir anda değil de tadını çıkara çıkara okumak benim amacım. 


Hatırlarsanız daha önce yazarın Gökdelen,Mutfak Çıkmazı,Kumru ile Kumru ve Sonuncu kitaplarını okumuş her birine hayran kalmıştım. Kitaplarla ilgili yorumlarımı okumak isteyenler blogu biraz kurcalarsanız bulabilirsiniz. Misal Kumru ile Kumru kitabının yorumu için sizi şuraya alalım. Peygamberin Son Beş Günü fırlama bir arkadaşı tarafından Peygamber lakabı takılan ve ömrünün sonuna kadar bu lakabı kullanan,kendisini ozan ve komünist devrimci olarak ilan eden Rahmi Sönmez ve onun lise ve üniversite hayatını beraber geçirdiği yakın dostu,arkadaşı Fehmi Gülmez'in hikayesini anlatıyor.
kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Roman 1993 Orhan Kemal Roman Armağanı almıştır.

Peygamber lakaplı Rahmi liseden beri beraber olduğu arkadaşı Fehmi ile beraber üniversitenin İktisat fakültesine kaydolur. Okul hayatı son derece sıradan bir şekilde sürerken bu iki arkadaşın karşısına fikirleriyle ve düşünceleriyle hiç kimseye benzemeyen Feride de dahil olunca seyredin gümbürtüyü. 


Feride'nin hayatlarına dahil olması onları pek çok bakımdan değiştirecektir ama asıl değişim bu iki arkadaşın aynı kıza yani Feride'ye aşık olmasıyla iyice karışacaktır.Gel zaman git zaman ikisi de aşklarını Feride'ye açacak ve Feride de Peygamber lakaplı ve Fehmi'den daha yakışıklı olan Rahmi'yi kendine eş seçerek Fehmi Gülmez'i aşk acısıyla per-perişan bırakacaktır. Aşkına karşılık bulduğunu düşünüp sevinen Rahmi ise her fırsatta Feride'nin marksist fikirlerini kendine enjekte ederek yepyeni bir dünyanın kapılarını açmaya çalışmaktadır.


Peygamber bir yandan şiirler yazıp kendini devrimci ozan ilan ededursun, yakın arkadaşı Fehmi ise onun gibi komünist olmak yerine kapitalist olurum daha iyi diyerek Rahmi ve Feride ile fikir anlamında yollarını ayırmaya karar vererek kendince radikal bir karar vermiş,yoluna devam etmiştir.


Gel gelelim sevgili Peygamberimiz Rahmi kitap boyunca kendi kendine kurup bozduğu hayal dünyasının içine gizlenecek özellikle karısı Feride'nin ölümünden sonra büyük bir boşluğa düşecektir.


Karısının kaybıyla kızını iyi bir devrimci gibi yetiştirmeye çalışsa da bunda da çok başarılı olamayacak kısa sürede kızı evden kaçarak çok farklı bir hayata adım atacaktır.Kitabın yüzde 60'ını rahat anlattığımı düşünerek bundan sonrasını merak edenler için bu kitabı alıp okumalarını tavsiye ediyorum. Benim okuduğum her Tahsin Yücel kitabında mutlak bir gelecek Türkiye prototipi çizilmekte ve bu çizilirken de sizi yer yer düşündürmeye ittirmektedir.
Yorumlar

 1. Kitabın adını okuyunca çok farklı bir içerik beklemiştim. İlginç

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genellikle öyle bir izlenim bırakıyor ama yazarın tüm kitapları tam bir beyin fırtınası yaşatıyor insana.

   Sil
 2. Bıyık Güncesi miydi neydi tek kitap okudum yazardan ve hiç sarmadı beni. Bu da ilginç görünüyor, denk gelirsem göz atacağım, eline sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bıyık Güncesini de ben okumadım :D ama diğer kitaplarına kefilim

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe