İsmail Saymaz - Çay Güzeli

Öykü okumayı ne kadar çok seviyorum bir bilseniz hele de iyi öyküler okuyunca bütün bir haftam,günüm o kadar keyifli ve güzel geçiyor ki. Kimisi güzel bir yemek yer sevinir, kimisi çok fazla gezer mutlu olur, kimisi de benim gibi okudukça çoğalır çenesi düşer hep söylenir :D 


Son keşfim aynı zamanda bir gazeteci olan İsmail Saymaz'ın Çay Güzeli adlı öykü kitabı oldu. Kitabı BirYudumKitap'ın pasaj paylaşımlarında gördüm ve merak ettim. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
İsmail Saymaz'ın Çay Güzeli adlı kitabı beyaz fotoğraflarda başka renklerinde olduğunu gösteriyor okura.
Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümde 11 öykü var, ikinci bölümde ise 16 öykü yer alıyor. İçtenlikle söyleyebilirim okurken sıkılmamakla birlikte kitap bitince kalbinize bir hüzün çöküyor yani en azından benim öyle oldu :) 


Bonus olarak eğer Karadenizliyseniz bu kitabı daha çok seveceksiniz. Nedeni ise kitabın tamamının Karadeniz öykülerinden oluşması. 


Arka Kapak yazısı:

Zeliha, hesapta son bohça çayı toplayacak, çay makaslarını yanına alacak,annesinin ardı sıra alım yerine gelecekti. Genç kız alelacele sıktığı bohçayı annesinin sırtına yüklerken böyle bir söz vermişti. Oysa bir saatten fazla geçmiş, Zeliha gelmemişti. Annesi Mukadder,gözlerini gökyüzüne çevirdi. Kırılgan bir güneş,gri ile lacivert arasında kararsız kalan yüklü bulutları,bulutlar da çaylıklarda tek tük biten mandalina,hurma ve karayemiş ağaçlarını yalayıp geçti.Bu kitapta yer alan her bir öykünün yaşanmışlığını hissedeceksiniz derinden, Karadeniz'in o hoyrat havasını içinize çekecek, kırılgan güneşini arayacak, sonsuz bir özlem duyacaksınız okudukça. 


Öykü okumayı sevenlere itina ile tavsiyemdir. 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Senden Bana Kalan