Toni Morrison -Tanrı Çocuğu Korusun

'' Bir çocuğa ne yaptığınız önemlidir. Üstelik çocuklar yaptıklarınızı asla unutmazlar.''


Geçen postlarımda size aldığım kitaplardan bahsetmiştim eğer yazımı okuduysanız aldıklarımın içinde Toni Morrison ve Tanrı Çocuğu Korusun kitabı da vardı. Toni Morrison ilk defa okuyacağımdan yazarın Sevilen,Merhamet,En Mavi Göz ve Tanrı Çocuğu Korusun kitapları arasında kalmış en nihayetinde en son çıkan kitabı olan Tanrı Çocuğu Korusun kitabını seçmiştim. 


Kitapla ilgili çok güzel eleştiriler okumam da kitabı öne çekip almama sebep olan etkenlerin başında geliyordu elbette. O zaman bir adet Tanrı Çocuğu Korusun yorumu gelsin!kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Toni Morrison - Tanrı Çocuğu Korusun
Kitabın adı: Tanrı Çocuğu Korusun 

Yazarı: Toni Morrison 

Çeviri: Elif Ersavcı

Yayınevi: Sel Yayınları

Sayfa sayısı:175Öncelikle kitap geçmişten günümüze gelen ve artarak devam eden ırkçılık politikasına ve çocuk istismarına büyük göndermelerde bulunmuş. Irkçılık hala günümüzde etkisini devam ettiren iğrenç yaklaşımlardan biri. İşte bu problemi küçük bir kız çocuğunun gözünden anlatmaya çalışmış yazar bunda da gayet başarılı olduğu kesin. 


Bride, onu siyah tenli olmasından ötürü terk eden bir baba ve yine ten renginden utandığı için sevmeyen bir anneye sahip olarak doğar. Bride, bu sorunu küçük yaşlardan itibaren hem yaşayarak hem de acı bir şekilde hissederek büyür. 

kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Bulduğum parklara çörekleniyorum :D


Doğar doğmaz babası tarafından terk edilen, annesi tarafından ona ''Anne'' demesi bile yasaklanan küçük Bride büyüdükçe ten renginin ona sağladığı dezavantajları avantaja çevirmeye başlar. Öyle ki artık insanlar ona ön yargı ile bakmak yerine hayran olmaktadır. 


Kitabın vurucu yanları özellikle ABD uyguladığı siyahi politika ve çocuklara yönelik istismar.


Yazarın bu kitabını sevmekle beraber diğer kitaplarını da alıp okuma niyetindeyim eğer bana tavsiye edecekleriniz varsa lütfen yorum olarak bırakın. Bir sonraki postta görüşmek üzere.

Yorumlar

 1. Ben bu kitaba çok da bayılmadım. Sen sevdin mi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elbette sevdim :) çabuk akıp gidiyor zaten

   Sil
 2. Konusu güzele benziyor.Okumak isterim eğer elimdekilerden fırsat olursa. Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okumak istediklerimiz hiç bitmiyor :D

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ayfer Tunç - Aşıklar Delidir ya da Yazı Tura

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Senden Bana Kalan