Tahsin Yücel - Yalan

Sonbaharı inceden inceye hisseden bir Ankara'dan herkese merhaba :)  İki haftalık bir aradan sonra yine buralardayım. Dışarıda yağmur önümde kitaplar yeni bir kitapla yeniden yazıyorum eğer hazırsanız başlayalım. Bu sefer ki yazı aralığımın uzamasının sebebi okuduğum kitabın baya hacimli bir kitap oluşu oldu. Tahsin Yücel ve Yalan kitabı benim iki haftadır elimde olan bir kitaptı ve dün bu kitabı bitirebildim. Tahsin Yücel ile ilk tanışmamız yazarın Gökdelen kitabı ile başladı. Kitabın kurgusu,dili, hikayesi gerçekten bir değil pek çok kereler okunmaya değer bir eserdi daha sonra benim en sevdiğim kitabı olan Kumru ile Kumru,Sonuncu,Peygamberin Son Beş Günü, Mutfak Çıkmazı kitaplarını da aynı şevkle okuyup bitirdim. Yalan benim uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı en nihayetinde arkadaşımla sahafta gezinirken bu kitabı 5 lira gibi bir fiyata hemen kapıverdim.kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Kitap 2002 yılında yayınlanmış.

Yalan kitabını elime alınca diğer kitaplarının güzelliğini bildiğimden bu kitapta elimde su gibi akıp gidecek izlenimi vardı ki kitap yazının başında da belirttiğim gibi 576 sayfa. Nitekim bu kitap öyle su gibi akıp gitmedi elimde. Konusu nedeniyle zaten zor ve katmanlı bir eser olması ile beraber kitap beni hem içine alıyor hem de bir türlü bitmediği için beni çok huzursuz ediyordu. Kitabın konusuna gelirsek; Yusuf ve Yunus adlı iki karakter üzerinden başlıyor. Bu iki arkadaş çocukluklarından beri çok iyi dost olmuşlardır okul hayatları beraber geçmiştir hatta kekeme Yunus Aksu'nun dil üzerine geliştirdiği bir çalışması vardır bu konuda onunla pek çok arkadaşı alay etse de en yakın dostu Yusuf ona her zaman inanır ve onu yüreklendirip arkasında durur ancak Yunus 17 yaşında mutsuz bir aşkın pençesine düşer, intihar ederek yaşamına son verir. Bu olay karşısında hayata küsen Yusuf,arkadaşının acısı içinde onun geliştirdiği Evrensel Dil Bilim Kuramını yaşatmaya çalışır. 


Bu kuramın sahibi olan arkadaşı Yunus'un düşündüğü,ilerlettiği tüm fikirleri beynine kazıyan Yusuf Aksu katıldığı bir toplantıda bu kuramı açıklayınca ortalık karışır ve bazı dil bilimcilerinin nefretini kazanırken bazılarının da hayranlığına sahip olur, ancak hesaba sonradan kattığı bir şey önüne çıkar o da zamanla arkadaşının kuramını kendi teoremi gibi gösterdiği ve onun olan ne varsa sahiplendiğidir yani koskoca bir yalanın içinde bulur kendisini. Gittikçe çevresini onun bir dahi olduğunu,eşi bulunmaz bir bilim adamı olduğunu saran sahte kalabalık ise onun bu yalana daha fazla saplanmasına neden olacaktır.Kitap çok derin ve katmanlı okurken sizi hem düşündürüyor hem de sonu nasıl bitecek diye de merak ettiren bir eser ancak okuması çok büyük sabır isteyen bir kitap bunu belirtmekte fayda var. Ben okurken zaman zaman sıkıntı çektim ama okuduğum için kesinlikle pişman değilim. :)Yorumlar

 1. hımmm, hem çok derin hem çok katmanlı kitapları karlı havalara mı saklasak ta sarımsaklasak :D

  YanıtlaSil
 2. Gökdelen'i ben de çok sevmiştim bunu da okumak istiyordum ama tanıtımınızı okuyunca sanki sevmeyecekmişim gibi geldi. En azından acele etmeyeyim:) teşekkürler, elinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında çok katmanlı bir kitap sadece sabır gerekiyor okurken ve ciddi anlamda efor sarfetmeniz lazım. Ben yazarın hemen hemen bütün kitaplarını okudum ve sevdim favorim Kumru ile Kumru :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz