Engin Geçtan - İnsan Olmak

'' Fırtına çıktığında onun yönünü değiştirmek için savaşmaya kalkacağım yerde, fırtınanın beni götürdüğü yerde savaşmış olmalıyım.'' 


''Günümüz insanı her şeyin fiyatını biliyor ama hiçbir şeyin değerini bilmiyor.''Engin Geçtan yine benim sene bitmeden en azından bir kitabını okumayı istediğim yazarlardandı ve şükür geçen hafta okuma fırsatını yakalayabildim. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
Engin Geçtan İstanbul Ü. Tıp Fakültesi mezunudur.


Kitabın adı: İnsan Olmak 

Yazarı: Engin Geçtan 

Yayınevi: Metis 

Sayfa sayısı:180


Uzmanlık alanı psikiyatri olan Engin Geçtan 1975-1980 yılları arasında meslek dışı okuyucular tarafından ilgiyle karşılanan ve merakla okunan 4 kitap yazmıştır. 

Ben yazarla ilk olarak İnsan Olmak kitabıyla tanışmak istedim çünkü bu kitap o kadar çok övüldü ki  artık kayıtsız kalamadım.


Kitap başlıklardan oluşarak hazırlanmış mesela Birey ve Toplum, Kaygı,Yalnızlık, Öfke ve Düşmanlık,Değersizlik Duygusu gibi pek çok başlığı var ve bu başlıklar toplumca müzdarip olduğumuz konular ki hepsini tek tek ilgiyle ve büyük bir keyifle altını çize çize yer yer de defterime not ede ede okudum. 

Kitabı okurken zaten öyle bir ruh haline bürünüyorsunuz ki sanki karşınızda bir danışman var ve tek tek siz anlatıyorsunuz o da sizin için sizi yorumluyor. 

Son zamanlarda kendime yaptığım en büyük iyilik olarak bu kitabı okumak olarak görüyorum bence siz de kendinize bir iyilik yapın ve bu kitabı edinip okuyun,okutun :) 

Kitaptan en sevdiğim cümle ile bitiriyorum :) 

İnsanlar, birbirlerine kendi senaryoları doğrultusunda roller verip, karşılarındakilerden bu rolleri gerçekleştirmesini bekler oldular. Sonuç, düş kırıklıkları, kızgınlıklar ve kendimizden kaynaklandığını bir türlü kavrayamadığımız yalnızlık.
Yorumlar

  1. Yıllar önce okumuştum. O sıralar hoşuma gittiğini hatırlıyorum fakat içeriğini hatırlayamıyorum. Tekrar okumak istiyorum.

    Yakın zamanda "Rastgele Ben" kitabına baktım. Fakat o kadar sevemedim. Bir çok yerini atlayarak geçtim.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Haruki Murakami - Rüzgarın Şarkısını Dinle

Murat Gülsoy - Baba,Oğul ve Kutsal Roman

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz