Eric Emmanuel Schmitt - Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu

''İnsanlar neden hakikati kaldıramaz? Birincisi,çünkü hakikat onları hayal kırıklığına uğratır.İkincisi,çünkü hakikat genelde çıkardan yoksundur. Üçüncüsü,çünkü hakikatin asla doğru görünümü yoktur - yalanların çoğu çok daha iyi hazırlanmıştır. Dördüncüsü,çünkü hakikat yaralar.''
Eric Emmanuel Schmitt ve  Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu 71 sayfaya bir dolu dünya bir dolu cümle sığdırabilen güzellikte bir kitap. Çok pişmanım bu kitabı daha önce okumadığım için ama bu pişmanlık nidalarıyla sizi sıkmak yerine kitaptan bahsetmeyi yeğ tutuyor ve hemen başlıyorum anlatmaya. 


kelebenkinnotdefteri.blogspot.com
71 sayfaya bir dolu dünya sığdırmış enfes bir kitap

Kitabın adı: Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu

Yazarı: Eric Emmanuel Schmitt

Sayfa sayısı: 71 

Yayınevi: Doğan KitapÇin'in Yunhai kasabasındaki Grand Hotel'in ilginç bir o kadar da esrarengiz bir çalışanı vardır. Yaşlı ve bilge Bayan Ming, hotelde tuvalet bekçiliği yaparak yaşamını kazanırken bir gün tesadüfen orada kalan Fransız bir iş adamıyla tanışır. Bu tanışma sıradan bir tanışma gibi olsa da Fransız iş adamı Bayan Ming'in bilgeliğinden ve on çocuğunun hikayesinden oldukça etkilenir. 


Hikaye oldukça güzel olmasına güzeldir ama bir o kadar da olağanüstüdür nedeni ise Çin'in tek çocuk politikası yüzünden orada yaşayan insanların sadece tek çocuk sahibi olabilmesidir halbuki Bayan Ming, on çocuğu olduğunu iddia etmekte ve bu Fransız adama onların olağanüstü yeteneklerini anlatmaktadır. 


Kitaba tek kelimeyle bayıldım. Keşke daha önce alıp okusaydım diyorum ama zararın neresinden dönülse kardır uzun vade de tekrar okuyacağıma eminim çünkü altını çizdiğim bir sürü güzel cümle mevcut zaten bunlardan birini de yukarıda sizinle paylaştım. Bu sene içinde okuduğum en sıkı kitaplardan biri oldu Bayan Ming'in Hiç Olmayan On Çocuğu ve size de tavsiye ederim. :)
Yorumlar

 1. Çok merak ettim. Ilk fırsatta okuyacağım. Bir kaç cümle daha yazsaydın keşke ama zaten ince bir kitapmis

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok ipucu vermeyeyim dedim o yüzden yazmadım :)

   Sil
 2. Çok severek okumuştum ben de... Hatta hiç bitmesin dediklerimden olmuştu... Yazarın diğer kitaplarını da merak ettim ben. Şişmanlayamayan sumocu da bu kıvamda bir kitaptı. Asıl bulabilirsem Mösyö İbrahim'i okumak istiyorum ama sanırım şu an satışta değil...
  Keyifli okumaların olsun ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah o da tekrar basıma girer okuruz :)

   Sil
 3. kitap okunacaklar listemde bir türlü raftan alma sırası gelmedi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir kitap zaten incecik hemen bitiyor zaman kaybetmeyin derim :)

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Tiyatro - Sevda Dolu Bir Yaz

Füruzan - Sevda Dolu Bir Yaz

Tiyatro - Tahtsız Kraliçe